Sağduyunun Sesi Mevlüde Genç Hayatını Kaybetti.

Almanya'da sağduyunun sesi Mevlude Genç'in vefatını, Türk halkı teessürle haberini aldı.

Sağduyunun Sesi Mevlüde Genç Hayatını Kaybetti.
Solingen kentinde 29 Mayıs 1993 tarihinde evi ırkçı saldırganlar tarafından kundaklanan Mevlüde Genç için “Bilge Ana Mevlüde Genç” adıyla bir belgesel ve kitap hazırlanmıştı.

Berlin-

Sağduyunun Sesi Mevlude Genç

1993 yılında  Almanya Solingen’de 4 ırkçı katilin kundakladığı evde iki kızını, iki torununu ve yeğenini kaybeden Mevlüde Genç 30.10.2022  Almanya’da vefat etti. Almanya'da dernekleri ödüllendirmek için adına madalya basılan ve barış çağrılarıyla Almanya’da sayısız ödülün sahibi olan Genç, 79 yaşındaydı.

Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ve Uluslararası Cesaret Ödülü gibi ödüllere sahip olan Genç, mayıs ayında Mevlüde Genç Madalyası Ödül Töreninde şunları söylemişti “Acı benim acım, ölene kadar devam edecek. Ancak iyi olalım, birbirimize sevgi, saygı gösterelim, birbirimizi incitmeyelim. Yerli yabancı demeyelim, biz bu ülkenin parçasıyız.”

Almanya eski Cumhurbaşkanı Christan Wulff, Genç’i “kahraman” olarak nitelemiş, Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti eski başbakanı Armin Laschet ise Genç için, “Onun isminin sonsuza kadar yaşamasını istiyoruz.“ ifadelerinde bulunmuştu. Solingen’deki ırkçı kundaklamanın gerçekleştiği 29 Mayıs tarihinde, Almanya’da her sene ırkçılık kurbanlarının anılması için etkinlikler düzenleniyor.

Solingen'de Ne Olmuştu ?

90’lı yıllarda Almanya’da özellikle yabancılara veya yabancı olarak görülen insanlara karşı çeşitli ırkçı saldırılar gerçekleştirilmişti. Hoyerswerda ve Rostock-Lichtenhagen gibi mültecilere yönelik linç hareketlerinin ardından 1992 yılında Mölln’deki ırkçı saldırıda üç kişi hayatını kaybetmişti. Bunun ardından 29 Mayıs 1993’te dört saldırgan, Genç ailesinin oturduğu evin koridoruna benzin dökerek evi ateşe verdi. “Solingen Faciası” olarak isimlendirilen ırkçı saldırıda Gürsün İnce, Hatice Genç, Gülüstan Öztürk, Hülya Genç, Saime Genç hayatını kaybetti. Vefat edenlerden en küçüğü 4 yaşındaydı. 6 aylık bir bebek, 3 yaşındaki bir çocuk ve 15 yaşındaki Bekir Genç, hayati tehlike arz eden yaralanmalarıyla hastaneye kaldırıldı. Mevlüde Genç’in bir oğlu, ağır yaraları nedeniyle 2 sene boyunca hastanede tedavi gördü ve sayısız ameliyat geçirdi.

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi twitter sayfasından taziye mesajı yayınladı.