Saldırı Tipi Silahları Yasaklayan Tasarıya Onay

ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi silahlı saldırılarda kullanılan saldırı tipi tüfeklerin yasaklanmasına yönelik tasarıyı kabul etti. Tasarının Senato’da onaylanması olası görülmüyor

Saldırı Tipi Silahları Yasaklayan Tasarıya Onay

ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi silahlı saldırılarda kullanılan saldırı tipi tüfeklerin yasaklanmasına yönelik tasarıyı kabul etti. Tasarının Senato’da onaylanması olası görülmüyor.

Temsilciler Meclisi’nde Cuma akşamı yapılan ve büyük ölçüde parti çizgisinde olan oylamada tasarı 213’e karşı 217 oyla kabul edildi.

Tasarıya ilişkin tartışmanın yapıldığı oturumda söz alan Demokrat Kongre üyesi Lloyd Doggett, “Bir genç silahı biradan daha kolay alabiliyor. Kiliselerimizi, okullarımızı, alışveriş merkezlerimizi, eğlence yerlerimizi ve hemen hemen her yeri peşi sıra katliamlarla savaş alanına çevirdik” diye konuştu.

Yasağın süresi 2004’te dolmuştu

Demokratlar yıllardır saldırı silahlarına yönelik federal yasağın yenilenmesi için çalışıyordu. Yasak ilk olarak 1994’te getirilmiş ancak süresi 2004’te dolmuştu.

Cumhuriyetçilerse Demokratlar’ı Amerikalılar’a silah bulundurma ve taşıma hakkı veren Anayasa’nın 2. Ek Maddesi’ni hedef almakla suçlayarak böyle bir yasağın getirilmesine karşı çıkmıştı.

Saldırı tipi silahlar Amerika’da avcıların da sık kullandığı hafif yarı otomatik silahlar. Bu silahlar organ, kemik ya da kasa gelmesi halinde insan vücudunda ciddi yaralanmalara sebep olabiliyor.

Kongre geçtiğimiz ay da bazı güvenlik önlemlerini kapsayan yeni bir silah kontrolü yasasını onaylamıştı.

Başkan Joe Biden’ın imzasıyla yasalaşan tasarı silah satışı gerçekleşmeden önce daha sıkı güvenlik ve sicil kontrolunun yapılmasını öngörüyordu.

Senato’dan geçmesi olası görülmüyor

100 sandalyeli Senato’da Demokrat-Cumhuriyetçi dengesi 50-50. Demokrat Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in olası bir oylamada eşitliği bozma gücü bulunuyor.

Ancak Senato kuralları gereği çoğu yasa tasarısının ilerlemesi için en az 60 senatörün desteğine ihtiyaç var. Bu da Cumhuriyetçiler’in bir tasarının tartışılmasını bile engelleyebileceği anlamına geliyor.