“Saldırıyı Haftalardır Planlıyordu”

Chicago’da dün Bağımsızlık Yıldönümü kutlaması sırasında düzenlenen silahlı saldırının şüphelisi Robert Crimo yakalandı. Yetkililer Crimo’nun saldırıyı haftalardır planladığını ve olay yerinden kadın kıyafetleri giyerek kaçtığını belirtti

“Saldırıyı Haftalardır Planlıyordu”
Chicago'daki silahlı saldırının şüphelisi Robert Crimo

Chicago’da dün Bağımsızlık Yıldönümü kutlaması sırasında düzenlenen silahlı saldırının şüphelisi Robert Crimo yakalandı. Yetkililer Crimo’nun saldırıyı haftalardır planladığını ve olay yerinden kadın kıyafetleri giyerek kaçtığını belirtti.

Crimo’nun saldırı sonrası annesinin evine gittiği, ardından evden araçla çıktığı kaydedildi. Polis de Crimo’yu araçtayken yakaladı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre Crimo’nun saldırıyı neden düzenlediği hala netleşmiş değil.

Polis, aracında ve kaldığı evde başka silahlar da bulduğunu açıkladı.

Dün Chicago yakınlarında düzenlenen saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi de yaralanmıştı. 4 Temmuz geçit töreni sırasında kalabalığın üzerine ateş açılmıştı. Polis bugün yaptığı açıklamada, ölü sayısının 7'ye yükseldiğini bildirdi.

Yetkililer, Crimo’nun bir çatıdan kalabalığa rasgele ateş açtığını açıkladı.

Crimo’ya karşı hangi suçların yöneltileceği de henüz bilinmiyor.

Philadelphia'da da saldırı oldu

Bu arada Highland Park’taki saldırıdan saatler sonra Philadelphia kentinde de yine 4 Temmuz kutlamaları sırasında bir başka saldırı oldu.

Akşam saatlerindeki kutlamalar sırasında ateş sesleri duyuldu.

Olayda iki polis yaralandı. Yaralı polislerin, tedavilerinin ardından taburcu edildiği belirtildi.

Başkan Biden Illinois eyaletindeki saldırı sonrası yaptığı açıklamada silah şiddeti salgınıyla mücadele etmekten vazgeçmeyeceğini söylemişti.

Biden, eşiyle birlikte yine anlamsız silah şiddeti nedeniyle şok olduklarını da kaydetmişti.

Amerika Başkanı, saldırıda ölenler anısına bayrakların yarıya indirilmesi talimatını da verdi.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris de geçtiğimiz günlerde Kongre’den geçen silah yasasına atıfta bulundu ama Illıonis’deki saldırının daha gidilecek yol olduğunu gösterdiğini belirtti.