Salgından Sonra İlk Teravih Namazı Kılındı

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, Türkiye'de iki yıldır COVID-19 yasakları yüzünden kılınamayan teravih namazı pandemi sonrası ilk kez camilerde toplu halde kılındı. Ayasofya Camii'nde de 88 yıl aradan sonra ilk kez teravih namazı kılındı

Salgından Sonra İlk Teravih Namazı Kılındı
Ayasofya Camii

GAZİANTEP/İSTANBUL - Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, iki yıldır COVID-19 yasakları yüzünden kılınamayan teravih namazı pandemi sonrası ilk kez camilerde toplu halde kılındı.

Yaklaşık 1500 yıldır aralıksız olarak her Ramazan ayında kılınan teravih namazı iki yıldır salgın tedbirleri kapsamında yasaklanmıştı. Aşılama sonrası başlanan normalleşme süreciyle birlikte birçok salgın kısıtlamasıyla birlikte camilerde toplu halde ibadet yasağı da kaldırıldı. Vakit ve Cuma namazları için sırasıyla kaldırılan yasaklar, iki yıl sonra teravih namazı için de kaldırıldı.

Gaziantep’te namaz sonrası VOA Türkçe'ye konuşan kent sakinleri, pandemi nedeniyle ara verilen teravih namazını tekrar kılabildikleri için mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getirirken, cami imamı Bilal Bulut ise, teravih namazının önemine dikkat çekerek, “Başımıza gelen kötülükler, kendi hatalarımızdandır’’ dedi.

Şehitkamil ilçesindeki Hacı Mustafa Örs Camisinde komşularıyla birlikte teravih namazını kılmak için geldiklerini ifade eden Mehmet Polat, “Pandemi bize bazı sıkıntılar yaşattı ama çok şükür bu günlere kavuştuk. İki yıl sonra bugün ilk teravih namazımızı kılıyoruz çok mutluyuz’’ diye konuştu.

Pandemi sonrası ilk kez teravih namazı kılabildiği için çok heyecanlı olduğunu belirten Hasan Karagöz de, “İki yıldır salgın koşulları gereği birçok ibadetin yanısıra teravih namazlarımızı kılamıyorduk. Çok şükür bugün geldik namazımızı kıldık, bu bize yeni bir mutluluk getirdi, tıpkı ilkbaharın gelmesi gibi’’ şeklinde konuştu.

Salgın ve sonrasında gelen kısıtlamaları "Allah’ın takdiri" olarak niteleyen Osman Habeş, “Çok şükür salgın sonrası bugün ilk teravih namazımızı kıldık. İnşallah Rabbimiz bir daha tüm insanlığa böyle bir hastalık göstermesin" dedi.

Teravihin Ramazan ayına özel bir ibadet olduğuna vurgu yapan cami imamı Bilal Bulut ise, “ Yüzyıllardır kılınan bir namaz olan teravihi maalesef salgın nedeniyle iki yıldır camilerimizde kılamıyorduk. Daha önceleri Cuma namazlarının yanı sıra vakit namazları bile bu hastalıktan dolayı yasaklanmıştı. Yasakların kalkmasıyla sırasıyla tüm ibadetlerimizi camilerimizde yapmaya başladık. Bugün ilk kez teravih namazını da kıldık. Rabbim inşallah böyle hastalıkları bir daha bize yaşatmaz. Ama şöyle bir durum da var; bu başımıza gelen kötülükler, kendi hatalarımızdandır. İnsanların durup düşünmesi lazım, biz nerede hata yaptık da bu başımıza geldi’’ ifadelerini kullandı.

88 yıl aradan sonra Ayasofya'da teravih namazı

Ayasofya Camii'nde de 88 yıl aradan sonra ilk kez teravih namazı kılındı.

2 yıl önce yeniden ibadete açılan Ayasofya Camii’ne namaz kılmak için gelenlerin bir kısmı kapasitenin dolması sebebiyle görevliler tarafından içeriye alınmadı. Bunun üzerine çok sayıda kişi, namazı cami avlusunda ve Sultanahmet Meydanı'nda kıldı.

Almanya’dan İstanbul’a 2 haftalık tatil için geldiğini belirten Cem Temur, Ayasofya’da ilk teravih namazını kılmanın kendisi için çok önemli olduğunu söyledi: “Bugün 88 yıl sonra bu camide tekrardan teraviyi kılmak gerçekten anlatması çok zor bir duygu. Çok mutluyum.”

Emekli memur Necati Kadiroğulları, “Allah’a şükürler olsun. Bir Müslüman olarak ve bizim gibi düşünenler için çok farklı bir duygu. Ben içeride çok büyük bir keyif aldım. Uzun zamandır yaşamadığımız duyguları yaşadık. Buna vesile olanlardan Allah razı olsun” diye konuştu.

Türkiye'de COVID-19 tedbirleri kapsamında teravihler son iki senedir camilerde kılınamıyordu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl Ramazan ayı boyunca beş vakit namazda olduğu gibi teravih namazlarının da camilerde cemaatle kılınacağını açıkladı.