"Savaş Rusya’nın Geleceğini Yok Ediyor"

Rusya'ya yönelik yaptırımların etkisini göstermeye başladığını söyleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Ukrayna’yı silahlandırmayı sürdüreceğini ancak Rusya’dan enerji ithalatının durdurulması gibi planı olmadığını dile getirdi

"Savaş Rusya’nın Geleceğini Yok Ediyor"

BERLİN- Yarın başlayacak NATO ve AB zirveleriyle Cuma günü yapılacak G7 zirvesine katılmadan önce, Federal Meclis'te düzenlenen Rusya-Ukrayna savaşı ağırlıklı oturumunda konuşan Başbakan Olaf Scholz, Almanya’nın Ukrayna’yı silahlandırmayı sürdüreceğini ancak Rusya’dan enerji ithalatının durdurulması gibi planı olmadığını, ayrıca NATO’nun savaşta kesinlikle taraf olmayacağını söyledi.

Muhalefetteki Hrısitiyan Demokrat CDU’nun lideri Friedrich Merz ise, Scholz’un geçen hafta Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan buluşmasına atıfta bulunurak, Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlara destek vermemesini eleştirdi. Scholz’dan sonra söz olan Merz, Başbakan‘a Ankara ziyareti ile ilgili ayrıntılı açıklama yapmamasının nedenini sordu. Alman hükümetinin Rusya’nın başlattığı savaş konusunda birçok konuyu muallakta bıraktığını savunan Merz, "AB ve hemen diğer tüm Avrupa ülkeleri, Rusya’ya yaptırım uyguluyor. Ancak Türkiye yaptırımlara katılmıyor. Siz Almanya Başbakanı olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda kapalı kapılar ardında neler konuşulduğunu ve hangi kararlar alındığını neden açıklamıyorsunuz?" dedi. Ancak Scholz, Merz‘in sorunlarını yanıtsız bıraktı.

Scholz, geçen hafta Erdoğan’la düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'den yaptırımlara katılmasını mı yoksa arabulucu olarak Rusya ile temasta kalmasını mı istiyorsunuz" şeklinde bir soru üzerine, "Almanya adına şunu söyleyebilirim; Türkiye, bu savaşa karşı olduğunu açıkça söyledi ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savundu. Ayrıca silah da gönderdi. Bence bunları görmeliyiz" yanıtını vermişti.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye Rusya'dan Silah Almayı Sürdürecek mi?

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bugün Federel Meclis’te yaptığı konuşmada, Rusya’nın, Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın durdurulması için tüm imkanları seferber ettiklerini ve sürekli olarak Rusya lideri Putin ve Ukrayna lideri Zelenski ile temas içinde olduğunu belirterek, "Avrupa’da yeniden barış sağlanana kadar elimizden gelen ne varsa yapmayı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu. "Bu savaş Ukrayna’yı yok ediyor. Ama aynı zamanda Putin, Rusya’nın geleceğini de yok ediyor" diye konuşan Scholz, Rusya’ya yönelik yaptırımların etkisini göstermeye başladığını, birçok şirketin Rusya’yı terk ettiğini ve Rus döviz piyasalarının altüst olduğunu öne sürdü. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin Ukrayna’ya destek için ülkesinin hava sahasında uçuşa yasak bölge ilanı talebini geri çeviren Scholz, Almanya’nın NATO’nun savaşta taraf olmasına karşı çıkacağını açıkladı.

"Ukrayna’dan gelen resimler inanılmaz üzücü. Ama, bunu çok üzülerek belirtmek gerekiyor; NATO ve Rusya arasında bir çatışmayı engellememiz şart. O yüzden gerilime neden olacak önlemlere destek vermeyeceğiz" değerlendirmesini yapan Scholz, Rusya’ya yönelik enerji ithalatı ambargosunun da planlamadığını söyledi. Scholz, "Alman halkı, daha şimdiden savaştan çok olumsuz etkileniyor. Eğer enerji alımını kesersek, bu doğrudan resesyona yol açar. Yüzbinlerce insan işsiz kalır, yüzlerce fabrika kapanır. Biz başka bir ülkeyi cezalandırmak için, kendi halkımızı daha da fazla cezalandırmayız" ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk, Almanya Federal Parlamentosu Bundestag’ın oturumu öncesinde Alman siyasetçileri selamlıyor.
İLGİLİ HABERLER

Ukrayna Sonrası Almanya'nın Güvenlik İlkeleri Değişti

Bu arada Almanya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya yeni uçaksavar füzeleri gönderileceğini duyurdu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası söz verilen 2 bin 700 adet "Strela" tipi uçaksavar füzesinin sevkiyatının başlatılacağı haber verildi. Almanya, daha önce de bin tanksavar ve 500 "Stinger" füzesi gönderme kararı almıştı. Alman basınında çıkan haberlerde, Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan füzelerin bir bölümünün bozuk olduğu iddia edilmişti. Ardından, silah tedariki ile ilgili konuyu bizzat Başbakan Olaf Scholz’un ele aldığı öne sürülürken, bunun Başbakan‘ın Savunma Bakanı Lambrecht‘e güvenmediği anlamına geldiğini yorumu yapıldı.

Cem Dalaman