''Savaş Tahribat Büyümeden Sona Ermeli''

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, İstanbul'da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştü. Görüşmeden sonra, "Ukrayna'da savaşın daha fazla tahribata sebebiyet vermeden sona ermesi" gerektiği açıklaması yapıldı

''Savaş Tahribat Büyümeden Sona Ermeli''

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, İstanbul'da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştü. Görüşmeden sonra, "Ukrayna'da savaşın daha fazla tahribata sebebiyet vermeden sona ermesi" gerektiği açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirilen görüşmede, Ukrayna'daki savaş başta olmak üzere bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı.

Açıklamada Ukrayna'daki savaşın gidişatının yeni insani krizler doğurduğu belirtilerek, bu konuda duyulan derin endişe ve üzüntü paylaşıldı, uzaması halinde savaşın etkilerinin tüm bölge ve dünya için yıkıcı olacağı dile getirildi.

Savaşın daha fazla tahribata neden olmadan sona ermesi gerektiği vurgulandı ve Ukrayna ile Rusya arasında yürütülen müzakerelerin sonuç vermesi için ortak çabaların arttırılması hususunda mutabık kalındığı belirtildi. Açıklamada Türkiye'nin taraflarla sürekli temas halinde bulunduğu ve müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduğu kaydedildi.

Açıklamada ABD ile ikili ilişkiler konusunda, "ortak stratejik mekanizmanın hayata geçirilmesi için atılacak adımlar konusunda mutabık kalındığı" belirtildi. Görüşmede Suriye, Libya ve Afganistan'da barış ve istikrarın sağlanması, Türkiye-İsrail ilişkileri ve Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinin ele alındığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan görüşmeyle ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Öte yandan İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le görüşeceğini açıkladı.

NTV'ye açıklamalarda bulunan Kalın, görüşmede "Savaşı durdurun, ateşkese şans verin" mesajı verileceğini belirtti.