“Savaşta 13 Bin Ukraynalı Asker Hayatını Kaybetti”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mikhailo Podolyak, savaşın başlangıcından bu yana 10 bin ile 13 bin arasında askerin hayatını kaybettiğini söyledi. Podolyak ayrıca işgalin başladığı 24 Şubat'tan bu yana yaklaşık 100 bin Rus askerinin öldürüldüğünü öne sürdü

“Savaşta 13 Bin Ukraynalı Asker Hayatını Kaybetti”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mikhailo Podolyak, savaşın başlangıcından bu yana 10 bin ile 13 bin arasında askerin hayatını kaybettiğini söyledi.

Ukrayna televizyon kanalı Channel 24'e konuşan Podolyak, "Zelenski tarafından yapılan resmi değerlendirmeler var ve bu, 10 bin ile 13 bin askerin öldüğünü ortaya koyuyor” dedi.

Podolyak ayrıca işgalin başladığı 24 Şubat'tan bu yana yaklaşık 100 bin Rus askerinin öldürüldüğünü ve 100 bin ile 150 bin kadarının da yaralandığını ya da kayıp olduğunu öne sürdü.

Amerika Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, geçen ay yaptığı açıklamada, savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 100 bin Rus ve 100 bin Ukraynalı askerin öldüğünü ya da yaralandığını söylemişti.

İLGİLİ HABERLER

Rusya’ya Karşı Birlik ve Kararlılık Mesajı

Diğer yandan G7 liderliğini üstlenen Japonya, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını durdurması için baskıları sürdüreceğini bildirdi.

Japonya Dışişleri Bakanı Yoşimasa Hayaşi, Reuters’ın bir etkinliğinde yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı devam eden saldırganlığı, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Bu, uluslararası düzenin temelini tehdit eden kabul edilemez ve çirkin bir eylemdir" dedi.

Japon yetkililer, Rusya’nın devam eden Ukrayna saldırılarının Çin'i, Güney Çin Denizi ve Doğu Asya'daki toprak emellerini gerçekleştirmek için cesaretlendirebileceğini sıklıkla dile getiriyor.