Savunma Bakanı Akar: 'Mektubun Üslubu Müttefikliğe Uygun Değil'

Amerika Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Türkiye’nin S-400 satın almasına yönelik olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektupla ilgili Akar, "Müttefiklik ruhuna aykırı ve gerekli cevap hazırlanıyor" dedi

Savunma Bakanı Akar: 'Mektubun Üslubu Müttefikliğe Uygun Değil'
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 7. Azerbaycan – Gürcistan – Türkiye Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Azerbaycan'da gazetecilere değerlendirmelerde bulundu

Amerika Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almasına yönelik olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektupla ilgili Akar değerlendirmelerde bulundu.

Hulusi Akar mektupla ilgili olarak mektubun müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu ve gerekli cevabın hazırlandığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 7. Azerbaycan – Gürcistan – Türkiye Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere bulunduğu Azerbaycan’ın Gebele kentinde, gazetecilerin S-400 konusundaki sorularını yanıtladı.

Akar, “Amerika Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Mektupta kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir beklenti dile getirilmekle ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte olsa da üslübun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyoruz ve gerekli cevabı hazırlıyoruz” dedi.

Bakan Akar ayrıca konuya ilişkin ilgili kurum ve kuruluşlar bazında da koordinasyonun devam ettiğini belirtti ve Amerika Savunma Bakan Vekili Shanahan’la bu ay sonunda biraraya geleceğini dile getirdi. İki Bakan ay sonunda Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesinde biraraya gelecekler.

Ayrıca Amerika Savunma Bakan Vekili Shanahan ve Hulusi Akar’ın yarın bir telefon görüşmesi de gerçekleştirecekleri duyurulmuştu. Bakan Hulusi Akar da yaptığı açıklamayla bu görüşmeyi de doğruladı. Akar bu görüşmede de Türkiye’nin Amerika’dan müttefiklik ruhuna uygun bir tavır beklediğini dile getireceğini söyledi.

Amerika Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almasına NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı ve F-35 savaş uçaklarının sırlarının Rusya tarafından ele geçirilebileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Amerikan yönetimi S-400 alımı nedeniyle Türk pilotlara Amerika’da verilen F-35 savaş uçakları eğitimlerinin de durdurulduğunu açıklamıştı.