Seçim Olaylı Başladı: 2 Ölü 33 Yaralı

Malatya'nın Pütürge ilçesinde sandık başında çıkan kavgada silahla vurulan iki kişi hayatını kaybederken Diyarbakır ve Mardin'de çıkan olaylarda da 33 kişi yaralandı

Seçim Olaylı Başladı: 2 Ölü 33 Yaralı

Malatya'nın Pütürge ilçesinde oy verme işlemi sırasında çıkan kavgada iki kişi silahla vurularak hayatını kaybetti. Pütürge ilçesi Bölünmez Mahallesi'ndeki ilkokulda oy verme işlemi sırasında çıkan kavgada silahla vurulan Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş isimli şahıslar hayatını kaybetti. Olayın ardından iki kişi gözaltına alındı.​ Saadet Partisi'nde olaya ilişkin yapılan açıklamada, "Malatya Pütürge'de Ak Parti adayının yeğeninin saldırısı sonucu biri sandık görevlisi diğer müşahit iki partilimiz vefat etmiştir. Açık oy kullandırılmak istenildiği ve bizim müşahitlerimizin itirazı sonucu çıkan olayda müşahitlerimiz silahla vurularak öldürülmüştür" denildi.

Saadet Partisi Başkanı Temel Karamollaoğlu da Twitter hesabından yaşanan olaya ilişkin bir açıklama yaptı.

Temel Karamollaoğlu@T_Karamollaoglu

Malatya Pütürge'de AK Parti adayının yeğeninin saldırısı sonucu biri sandık görevlisi diğeri müşahit iki partilimiz vefat etmiştir. Yaşanan olay basit bir husumet değil, sandık başında açık oy kullandırılmak istenmiş ve bu duruma itiraz eden müşahitlerimiz katledilmiştir.

36.3K

11:15 AM - Mar 31, 2019

Twitter Ads info and privacy

20.4K people are talking about this

Karamollaoğlu ayrıca yine Twitter hesabından yaşanan olaya tepki gösterdi ve "Alacağınız birkaç fazla oy yerin dibine batsın" ifadelerini de kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da oyunu kullandıktan sonra Malatya'da yaşanan olaya ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, "Malatya'daki olay bizi üzdü. Tabi bu konuda şu anda Adalet Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız yargı süreci olarak da gerekli bütün araştırmaları, soruşturmaları yapıyorlar. Bu tür durumlarda özellikle dudaklarımızın arasından çıkacak sözler çok büyük önem taşıyor. Temennim odur ki seçimler bittiği ana kadar herhangi bir durumun olmamasıdır" dedi.

Bir kavga haberi de Diyarbakır’dan geldi. Kocaköy ilçesine bağlı Bozbağlar Mahallesi'ndeki Hayderekan İlkokulu'na oy kullanmaya gelen Barış Mahallesi'nin mevcut muhtarı ve adayı ile diğer aday arasında, broşür dağıtılması nedeniyle tartışma çıktı. Adayların yakınlarının da karıştığı tartışma kavgaya dönüştü. Tüfek, taş, sopalı ve bıçakların kullanıldığı kavgada 2'si ağır 14 kişi yaralandı. Askerler kavga nedeniyle okul çevresinde güvenlik önlemleri alırken yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Çüngüş ilçesine bağlı Keleşevleri Mahallesi’ndeki kavgada 9 kişi, Dicle ilçesine bağlı Baltacı Mahallesi’nde de 4 kişi yaralandı. Diyarbakır merkez ve Lice ilçelerinde çıkan kavgalarda ise 3 kişi yaralandı. Mardin’de ise iki ayrı noktada sandık başlarında kavga çıktı. Artuklu ilçesine bağlı Dara Mahallesi'nde muhtar adayları arasında çıkan taşlı ve sopalı kavgada 3 kişi yaralandı. Midyat ilçesinde ise muhtar adayları arasında çıkan kavgada 2 kişi bıçakla yaralandı. Polis kavgaya karışan 2 kişiyi gözaltına aldı