Seçmenler Sandık Başında

Seçmenler Sandık Başında

Türkiye genelinde oy verme işlemleri başlarken seçmenler sabah saatleri itibariyle seçme haklarını kullanmak üzere sandık başına gitti.

Türkiye’de 2014 yılındaki yerel seçimler ardından bugün ülke genelinde 30’u büyükşehir belediyesi olmak üzere 81 ilde, 922 ilçede ve 386 beldede mahalli yönetimler seçimi yapılıyor.

Diyarbakır’ın da aralarında olduğu illerde saat 07.00’de oy kullanma işlemleri başlarken, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi batı illerinde saat 08.00’de sandıklar açıldı. Sandık kurulları görevlileri, “Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim” diyerek iş başı yaptı.

 

Diyarbakır’da 1 milyon 84 bin 250 seçmen, 3 bin 634 sandıkta oy kullanıyor. Oy kullanma nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındığı görülürken; Diyarbakır Valiliği, 18 bin 700 güvenlik personeli görevlendirildiğini açıkladı. Bu ilde seçmenler, sabah erken saatlerden itibaren sandık başındaydı. 24 Haziran Genel Seçimleri’ne kıyasla sabahleyin henüz sandık başlarında çok fazla yoğunluk yaşanmadı. Sur gibi uzun süredir sokağa çıkma yasağı uygulamaları yapılan ilçelerde de ilk kez sandıklar kuruldu ve oralarda oy verme işlemleri yapıldı.

Sur

Sur

Başkent Ankara ise 3 milyon 407 bin 999 kayıtlı seçmen için 12 bin 335 sandık kuruldu. Bu sandıklarda oy kullanma işlemleri başlarken, sabah erken saatlerden itibaren sandıklara vatandaşlarca yoğun ilgi gösterildi. Çankaya bölgesinde yaşlı seçmenlerce de sandığa gidildiği gözlendi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler

Çankaya İlköğretim Okulu’nda oyunu kullanan seçmenlerden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de basın mensuplarına yerel seçimler için “Hayırlı olsun” demekle yetindi.

Şu dakikalarda oy kullanma işlemleri ülke genelinde devam ediyor.