Senato’dan İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliğine Onay

ABD Senatosu Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine onay veren partiler üstü tasarıyı kabul etti. Tasarıyla NATO’nun genişlemesine ilişkin önemli bir adım atılmış oldu

Senato’dan İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliğine Onay

ABD Senatosu Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine onay veren partiler üstü tasarıyı kabul etti.

Çarşamba günü Senato’da yapılan oylamada tasarı 1’e karşı 95 oyla kabul edildi. Tasarıyla NATO’nun genişlemesine ilişkin önemli bir adım atılmış oldu.

Senato Çoğunluk lideri Chuck Schumer iki ülkenin büyükelçilerini de oylamaya davet etti.

ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ”Bu tarihi oylama Amerika’nın NATO konusunda partiler üstü kararlılığı ve İttifakımızın bugünün ve geleceğin zorluklarını karşılamaya hazır olmasının sağlanması konusunda önemli bir sinyal göndermektedir” dedi.

Başkan Biden, yüksek yetkinliğe sahip ordularıyla iki güçlü demokrasi olarak tanımladığı İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılım protokollerini imzalamayı sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

Bir süre önce Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret eden Senato’daki Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, iki ülkenin ordularının Amerikan güçleriyle birlikte çalışma deneyimine sahip olduğunu vurgulayarak, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasını ABD’nin ulusal güvenliği için "başarılı olmasına kesin gözüyle bakılan bir hamle" olarak niteledi.

McConnell, iki ülkenin NATO’yu daha güçlü Amerika’yı da daha güvenli hale getireceğini söyledi.

İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği için NATO’nun 30 üyesinin onay gerekiyor. İki ülkenin adaylığı üyeliğe başvurduklarından bu yana geçen üç ay içinde NATO üyelerinin yarısından fazlasının onayını almış durumda.

İki ülkenin ittifaka hızla üye olmasına yönelik süreç Rusya’nın Ukrayna işgaline karşı bir yanıt niteliğinde.