Sıradışı Bir Sanatçı

15 Temmuz 2022 Berlin Büyükelçiliğin de 15 temmuz şehitleri anma demokrasi ve milli birlik gününde sahne aldıktan sonra kendisini daha iyi tanımak için Ahmet Sula ıle , Dilek Öksüz bir röportaj gerçekleşti.

Sıradışı Bir Sanatçı
Foro : Ahmet Sula
Sıradışı Bir Sanatçı
Sıradışı Bir Sanatçı

Malatya-

Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda Başmüfettiş olarak görev yapan Sula, 1. Sınıf Emniyet Müdürüdür. Tiyatro, müzik, resim, kaligrafi ve şiir çalışmalarıyla sanat hayatına ilkokul yıllarında başlayan Sula, sanatçı kimliği ile ülkemizi uluslararası etkinliklerde temsil etmektedir. Ahmet Sula  Dilek Öksüz'ün sorularını yanıtladı.

-Sayın Sula  mesleğiniz gereği zor bir görevin içindesiniz. Bu zor Mesleğin içinde bunca senedir sanatta nasıl yer buldunuz ?

Polislik mesleği insan ve toplumların can ve mal güvenliğine kast eden insanlara karşı kamu düzenini sağlamak, korumak gibi 7/24 kesintisiz bir çalışma ve fedakarlık gerektiren zor bir görev. Fakat hiç bir iş, hiç bir görev insanların akıl ve kalplerine dokunmaktan daha zor değil. Bu bakış açısıyla görev yapan herkes insanı ve iletişimi önemsediği için sanat icra etmiş olur. Bu da demek oluyor ki sanat polisliğimizin içinde var polislik de sanatımızın içinde... Daha basit bir ifadeyle şunu söyleyebilirim ki: Bunu ben başardıysam hangi meslek grubu olursa olsun, bir tarafında hobi olarak dahi olsa bir sanat dalına zaman ayırmak gerekiyor. Bu kimileri için bir deşarj, kimileri için stres atma, kimileri için, kişisel gelişim, kimileri için ise kendini gerçek…

-Sizin için bir polisin sanatsal yönünü profesyonel olarak kamuya taşıması ne anlam taşıyor ?

"Sıradan ve sürüden olmayın..."
 Güzel soru. İnancımız ve kültürümüz insanların en hayırlısının, insanlara faydalı olanlar olduğunu bizlere öğütler. Bunun hikmetini ve faydasını gören, bilen herkes daha fazla insana ulaşmaya gayret eder. Ben de bu amaçla belki biraz beyin yakmak, belki bir farkındalık,  belki çalışanlara da bir cesaret vermek ve rol model olmak adına kamu hizmetindeyken sanatımı da kamuya hizmet görerek bu alana da taşıyorum. Sizden beklenenin fazlasını yapmış olursunuz. Gelişmek için sıradan olmamak zorundasınız, ya farklı olacaksınız yahut kaliteli yoksa kendi halinizde, üretmeden, günü kurtararak, vasat bir yaşam, çok sığ bir hayat demektir. Bu sadece bir kamu görevlisi için değil her insan için geçerli bir tabiat kuralı. "Sıradan ve sürüden olmayın" derdi Kültür Bakanlığı müsteşar yardımcımız rahmetli Prof. Dr. Haluk Dursun hocam.
Alışkanlıklar, kanıksamalar,  mutad davranışlar, tek düzelik, algılar, ön yargılar ve oluşan fikir ve imajlar o kadar yerleşmiş ki bir çoğumuzun hayatına; insan dediğimiz varlık sanki bir tavuk da sadece et ve yumurta için var. Ben de bir insanım ve polislik YAPIYORUM. Bir başka İNSANIN doktorluk yapması,  bir başkasının öğretmenlik, hakimlik,  askerlik, valikik vd. yapması gibi...

-İzleyicileriniz bir emniyet müdürü olduğunuzu duyunca tepkiler nasıl oluyor ?

'Ama sanat öyle değil sanat mezara kadar devam edecek...''

Görev ve insan farkını yeterince fark edemediğimiz için çok şaşırıyorlar tabi. Oysa şaşırılması gereken şaşırılıyor olması değil mi? Bir gün bu konuda da toplumsal bir farkındalık oluşturacağıma inanıyor ve eğitimlerde,  sergilerimde,  konferans ve söyleşilerimde sürekli çalışıyorum.

Polislik mesleğinde emekli olana kadar sürekli eğitim vermekteyim. Gelecekte daha kaliteli bir hizmet, bir teşkilat, bir gençlik ve bir toplum için çalışmalarıma devam edeceğim ve bir gün bu meslek aktif görev açısından son bulacak. Ama sanat öyle değil sanat mezara kadar devam edecek ve tüm dünyada hatta evrende bir güçtür. Ulaşabildiğşm kadar insana ulaşıp dini,  kültürü,  coğrafyası,  rengi ne olursa olsun insanları Anadolu irfanından,  inanç,  kültür ve sanatından haberdar etmek için savaşmaya devam edeceğim.

Sayın Sula röportaj için teşekkür ederim 

İlgili Haber