“Sivillere Yönelik Saldırı Olmamıştır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’ın kuzeyinde sivillerin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmamıştır" dedi

“Sivillere Yönelik Saldırı Olmamıştır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’ın kuzeyinde sivillerin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmamıştır" dedi.

TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Dohuk'taki saldırıya ilişkin, şunları söyledi: "Bir kere daha vefat eden 9 kardeşimiz için Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralılara şifa diliyoruz, ihtiyaç olursa yaralıları Türkiye'ye getirebileceğimizi de söyledik. Tabii bu saldırıyla ilgili Türkiye'yi suçlayıcı, karalayıcı haberler de çıktı. Yaptığımız açıklamada da net bir şekilde de bunu yalanladık. Türkiye'nin hiçbir zaman sivillere yönelik bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz ve dün bu haberler gelir gelmez tabii ilgili kurumlarımızda de hemen istişareler yaptık, bilgi paylaşımları yaptık ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırmış olmamıştır. Bizim her zaman hedefimiz PKK ya da Suriye'de YPG/PYD terör örgütleri olmuştur.”

“Türkiye’ye yönelik açıklamalar doğru değil”

Türkiye'nin Irak'ın değişik bölgelerinde bugüne kadar terör örgütü PKK'yla mücadele ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu hain saldırı neticesinde Irak makamları ile işbirliği yapabileceğimizi açıkladık. Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye'ye yönelik gerek yetkili gerek yetkisiz yapılan açıklamaları reddediyoruz. Türkiye bir taraftan aydınlatılması için işbirliği yapacağım derken Türkiye'ye yönelik bu tür açıklamalar doğru değil" değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye-Irak ilişkilerinin iyiye gittiği, terörle mücadelenin başarılı olduğu bir dönemde böyle bir olayın manidar olduğunu söyledi.

“Büyükelçiliğimize girilmedi”

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğine protestocuların girdiğine ilişkin iddianın doğru olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, "Büyükelçiliğimize herhangi bir girme söz konusu değil. Irak makamları gerekli güvenlik tedbirlerini de her yerde aldılar. Onlara da teşekkür ediyoruz. Bazı vize ofislerimizin önünde bir grup hadsiz asılı bayrağımızı yaktılar. Onun dışında eski büyükelçiliğimizin önünde bir gösteri oldu, daha sonra dağıldılar. Büyükelçiliğimize herhangi bir girme teşebbüsü de olmadı. Irak'ta bugün bir günlük yas ilan edildi, büyükelçiliğimizde bayrağı yarıya indirdik, Irak'taki yasa biz de tüm misyonlarımızla katılmış olduk" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye Irak Saldırısının Sorumluluğunu Reddetti

“Kimseden icazet almadık, almayız da”

Çavuşoğlu açıklamalarında Suriye’ye olası harekat ve ABD’den F-16 alımı konularını da değindi.

Dışişleri Bakanı, “Suriye'de Elimiz kolumuz bağlı kalamayız. Bugüne kadar yaptığımız harekatlarda kimseden icazet almadık doğrusu, almayız da" dedi.

“ABD'nin F16 satışında olası Yunanistan şartına” ilişkin ise Çavuşoğlu, “Bizim elimizi kolumuzu bağlayacak bir yönteme evet dememiz mümkün değil" açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"F-16'ya tabii ki Amerika'dan almak için bir girişimde bulunduk ama bizim elimizi kolumuzu bağlayacak bir yönteme de evet dememiz mümkün değil. Yani sonuçta şimdi oradan ne diyor? Yunanistan hava sahası derken neyi kastediyorsunuz? Yunanistan'ın haksız bir şekilde benim dediği ve bizim de aidiyeti belli olmayan adalar var, adacıklar var onlar da bizim yani anlaşmalarla daha önce belirlendi dediğimiz. Burada Yunanistan'ı haklı görmenin gerekçesi ne? ABD bir kere bugüne kadar sürdürdüğü daha düne kadar diyelim; gerek Kıbrıs'ta gerekse Türkiye-Yunanistan arasında bu izlediği dengeli politikadan bir sapma yaşamıştır, bu denge politikasına ABD'nin tekrar dönmesi gerekiyor."