Solingen Sonrası Ne Değişti ?

Irkçı cinayetler ve NSU davaları sonrası neler söylendi ve neler yapıldı ?

Almanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te ırkçılar tarafından evleri kundaklanan ve çıkan yangında 5 aile bireyini yitiren Genç ailesinin acısının üzerinden 29 yıl geçti.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'de Genç ailesinin Untere Werner Caddesi'ndeki evleri kundaklanmış, saldırıda Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Gülüstan Öztürk (12), Hülya Genç (9) ve Saime Genç (5) hayatını kaybetmişti.

Yakalanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz, hapis cezalarını çektikten sonra serbest bırakıldı. Kimlikleri gizli tutulan failler yaşamlarını Almanya'da sürdürüyor.

 Almanya'da IrkçıTerör Eylemleri  Neden Durmadı ?

Daha sonra ortaya çıkan ırkçı cinayetlerin organize katliam eylemler olduğu gün yüzüne çıktı.NSU çinayetleri ve davaları sürecinde medya.berlin olarak sırası ile yayınlarımızı izlenimlerinize sunuyoruz.

NSU cinayetlerinin  kısa bir özetini gecen gazeteci Cem Dalaman olayları kamuoyu bilgilendirmesini yapmıştı.

Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) için ''NSU cinayetleri, devletin iflası, ırkçılık ve sonuçları'' başlığıyla hazırlanan rapor kamuoyuna açıklama yapılmıştı.

Almanya'da Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde 4 yılda NSU Davası paneli düzenlenmişti.

TBB sözcüsü İlker Duyan ve Ayşe Demir NSU cinayetlerinin mahkeme ,tanık dinleme ve Cinayetlerin içeriğinin anlatıldığı kapsamlı bilgilendirilmetoplantısı yapılmıştı.

Ercan Yaşaroğlu. yapılan  röportajda , Almanya`da Yabancı Düşmanlığı Neden Artıyor? .

Almanya'nın birçok şehrinde ve Başkent Berlin'de göstericiler ırkçılık, ayrımcılık ve sosyal adaletsizlik gibi konulara dikkat çekmek için 9 kilometrelik insan zinciri oluşturmuştu.

Yıllardır yapılan araştırmalar ve akademik çalışmalar  göstermiştirki ırkçı çinayetler durmadan büyümüş ve derin bir hal almıştır. Almanya'nın  ırkçılık sınavını geçemediği gerçeği önümüzde apayan durmaktadır.Türk toplumu olarak Irkçı çinayetlerin unutturulmaması için  Türk medyasının bu konuları daha fazla işlemesi gerekir.Öteyandan Türk Devleti kaybetmiş olduğu vatandaşları ve tüm ırkçı çinayetlerden hayatını kaybetmiş insanlar için bir anıtın en kısa zamanda hayata geçirilmesinin ve Almnaya'da bu anıtla beraber Irkçılıkla mücadelenin siyasi areneya gerçek anlamda taşınmasnı gerektiğidir.Önümüzdeki süreçte ırkçılığı destek veren siyasi organların baskı altına alınması Almanya gibi tarihinde ırkçılık konusunda tarihinde karalekelerin bulunduğu bir ülkede daha ciddi çalışmaların yapılması gerektiği anlaşılmalıdır.

Files