Somali'de İntihar Saldırısı

Somali’nin başkenti Mogadişu’da El Şebab militanları tarafından düzenlenen intihar saldırısında en az 8 kişi hayatını kaybetti. Görgü tanıkları, saldırıda Birleşmiş Milletler konvoyunun hedef alındığını söylüyor

Somali'de İntihar Saldırısı
Arşiv foto

Somali’nin başkenti Mogadişu’da El Şebab militanları tarafından düzenlenen intihar saldırısında en az 8 kişi hayatını kaybetti. Görgü tanıkları, saldırıda Birleşmiş Milletler konvoyunun hedef alındığını, konvoyun geçişi sırasında patlamanın yaşandığını söylüyor.

Saldırının ardından bir açıklama yayınlayan El Şebab terör örgütü, saldırıyı üstlendiğini duyurdu. Geniş bir alanda etkili olan patlama sonucu en az 23 kişi de yaralandı. Yaralananlar arasında öğrencilerin de bulunduğu belirtiliyor. Patlamanın ardından aynı alanda silahlı çatışma sesleri de duyuldu.

Birleşmiş Milletler (BM) konvoyunun bir okulun yakınından geçtiği sırada meydana gelen patlamada ölen ya da yaralanan herhangi bir BM görevlisinin olup olmadığı henüz bilinmiyor. BM yetkilileri de şu ana kadar saldırıya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Polis Sözcüsü Abdifetah Aden Hassan, yaptığı açıklamada, en az 8 kişinin öldüğünü tespit ettiklerini, 13’ü öğrenci 17 kişinin de yaralandığını söyledi. Sözcü, saldırının patlayıcılarla doldurulmuş bir arazi aracının infilak ettirilmesiyle yapıldığını anlattı.

En az 23 kişi hastanelere sevk edildi.

Saldırıda yakındaki okulun bir bölümünde çökme olduğu ifade ediliyor. Yetkililer ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediyor.