SPD 'den Canan Kaftancıoğluna Destek

SPD parti yönetimi oybirliğiyle aldıkları kararla Canan Kaftancıoğlu kararına karşı basına destek metni yayınladılar.

SPD 'den Canan Kaftancıoğluna Destek
Arşiv foto
SPD 'den Canan Kaftancıoğluna Destek
SPD 'den Canan Kaftancıoğluna Destek

Berlin-

Almanya koalisyonun büyük ortağı Sosyal Demokrat Partisi (SPD) parti yönetimi oybirliğiyle aldıkları kararla  Canan Kaftancıoğluna basına destek açıklaması yayınladılar.

Yapılan yazılı açıklamada

''Yargıtay'ın 13 Mayıs 2022'de Canan Kaftancıoğlu hakkında verdiği uzun süreli hapis cezası ve ceza süresince siyaset yasağı kararının derinden sarsıldık. SPD parti yönetimi, Canan Kaftancıoğlu aleyhine açılan siyasi saikli davayı, Türk muhalefetine yönelik sistematik baskıyı ve Türkiye'de hukukun üstünlüğünün süregelen ortadan kaldırılmasını şiddetle kınıyor.

Türkiye'nin en büyük muhalefet partisi CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 2019 yılında "terör propagandası" ve cumhurbaşkanına hakaret de dahil olmak üzere bir dizi siyasi uydurma suçlamadan yaklaşık 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suçlamalar yalnızca 2012 ile 2017 arasındaki dönemdeki tweet'lerle ilgili.

Yargıtay'ın üç suçlamayla ilgili kararının onanması ve dört yıl on bir ay 20 gün hapis cezasına çarptırılması, Türkiye'de hukukun üstünlüğünün Erdoğan hükümeti tarafından sistematik olarak kısıtlandığını bir kez daha gösteriyor.
Önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri açısından, Türk muhalefetindeki siyasetçilere karşı Türk demokrasisi için yıkıcı olacak yeni siyasi saikli davalar ve cezalara ilişkin korkular var.

Adil ve özgür seçimlerin yapılabilmesi Türkiye halkı için önemlidir. Bu, tüm partilerden politikacıların görevlerini yerine getirebilmelerini ve işlerinde engellenmemelerini içerir. Bu kararla kanun önünde eşitlik açıkça ihlal edilmektedir.
SPD, Türkiye'deki bu gelişmelerle ilgili endişelerini defalarca dile getirdi. Yeni bir emsal teşkil eden bu durum, seçimlere giden dönem için iyiye alamet değil. Bu nedenle şimdi net ve dayanışmacı bir yanıt gerekiyor.

Özellikle SPD, 159 yıllık geçmişiyle siyasi zulmün ve baskının ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bu nedenle Canan Kaftancıoğlu ile tam dayanışma içindeyiz! Türk yoldaşlarımızla ve Türkiye'de liberal demokrasinin değerlerine inanan, baskı ve yıldırmalara rağmen onların yanında olan herkesle tam dayanışma içindeyiz!''

bulunuldu.

Canan Kaftancıoğlu , 2021 Almanya federal seçimleri öncesi  Berlin'e gelmiş  secim öncesi CHP'nin düzenlediği bir açık hava toplantısında Sosyal Demokrat Partisine(SPD) destek vermişti.Açık hava toplantısına katılan Franziska Giffey ve Canan Kaftancıoğlu objektiflere samimi görüntüler vermişti.

Dr.Canan Kaftancıoğlu Kimdir?

Dr. Canan Kaftancıoğlu, 3 Şubat 1972 tarihinde Ordu’nun Mesudiye İlçesi’ne bağlı Çiftlik Sarıca Köyü’nde dünyaya geldi. Ordu’da sırasıyla Atatürk İlkokulu, Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu ve Ordu Lisesi’ni birincilikle tamamlayan Kaftancıoğlu, 1989 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'ni kazanarak Ordu’dan ayrıldı.

1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olan Kaftancıoğlu, 1995-1997 yılları arasında ilk görev yeri olarak Sivas Suşehri Devlet Hastanesi acil biriminde hekim olarak çalıştı. 1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda ihtisasına başlayan Kaftancıoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda vaka taraması yaparak "İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi" isimli teziyle ihtisasını tamamladı.

Dr. Canan Kaftancıoğlu, öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dernek ve demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Yakın tarihimizde katledilmiş ve failleri meçhul bırakılmış aydın, yazar ve siyasetçilerin yakınlarını bir çatı altında buluşturan Toplumsal Bellek Platformu'nun kurulmasına öncülük etti. Kaftancıoğlu’nun Yalın Ses yayınlarından çıkan ve faili meçhul cinayetlere dikkat çeken "Benim Babam Bir Kahramandı" isimli bir derleme kitabı bulunmaktadır. Ayrıca İletişim Yayınları’ndan çıkan ve Müge Tuzcuoğlu derlemesi olan “Roboski İstenmeyen Çocuklar” ve Um:Ag Yayınları’ndan çıkan Eren Aysan derlemesi “Bir Eflatun Ölüm” isimli kitaplara yazılarıyla katkıda bulunmuştur. Bilimsel ve sosyal alanlarda yayınlanmış yüzü aşkın makalesi bulunan Kaftancıoğlu, kayınpederi Ümit Kaftancıoğlu anısına her yıl düzenlenen Öykü Ödülleri’nin de tertip komitesi üyesidir.

Dr. Canan Kaftancıoğlu, 2011 yılında Oğuz Kaan Salıcı’nın il başkanlığında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 14 Mayıs 2012 yılında gerçekleştirilen 34. Olağan İstanbul Kongresi’nde ise Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında il yönetim kurulu üyeliğine seçilen Kaftancıoğlu, 2012-2014 yılları arasında İl Başkan Vekili ve Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Dr. Canan Kaftancıoğlu, Gezi Direnişi’nin ardından kurulan Birleşik Haziran Hareketi’nin geçici yürütme kurulu üyeliği görevinde de bulundu. 2016 yılında gerçekleştirilen 35. Olağan Kurultay’da ise Parti Meclisi üyeliğine seçilen Kaftancıoğlu, Parti Meclisi üyeliği devam ederken 13 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen 36. İstanbul İl Kongresi’nde CHP İstanbul İl Başkanı seçildi. CHP’nin İstanbul’daki ilk kadın il başkanı olan Kaftancıoğlu, İstanbul’un 25 yıl aradan sonra yeniden halkın olduğu 31 Mart ve 23 Haziran 2019 seçimlerinde de İstanbul İl Başkanı olarak görev yaptı.  Kaftancıoğlu son olarak 9 Şubat 2020’de gerçekleştirilen 37. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde ise ikinci kez İl Başkanı olarak seçilmiş olup halen görevine devam etmektedir.

Motosiklet kullanmaktan, ailesiyle vakit geçirmekten ve seyahat etmekten hoşlanan Kaftancıoğlu, halen kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşunda genel koordinatör olarak çalışmaktadır. Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile evli olup Çağım Işık isminde bir kızı, Rocky isminde sahiplenilmiş dört ayaklı bir oğlu bulunmaktadır.(Kaynak)

İlgili Haber


Kaftancıoğlu Kararı Muhalefeti Hareketlendirdi