Sri Lanka’da Olağanüstü Hal İlan Edildi

Sri Lanka’da bu hafta ülkede yeni Cumhurbaşkanını seçmek üzere parlamentoda yapılacak oylama öncesinde olağanüstü hal ilan edildi. Ülkenin Cumhurbaşkanlığına vekalet eden Başbakan Ranil Wickremesinghe, “olağanüstü halin ülkede çıkabilecek huzursuzluğu önlemek amaçlı ilan edildiğini” açıkladı

Sri Lanka’da Olağanüstü Hal İlan Edildi

Sri Lanka’da bu hafta ülkede yeni Cumhurbaşkanını seçmek üzere parlamentoda yapılacak oylama öncesinde olağanüstü hal ilan edildi.

Ülkenin Cumhurbaşkanlığına vekalet eden Başbakan Ranil Wickremesinghe, “olağanüstü halin ülkede çıkabilecek huzursuzluğu önlemek amaçlı ilan edildiğini” açıkladı.

Olağanüstü hal ilan edildiğinin duyurulduğu açıklamada, “Kamu güvenliği ve düzeninin korunması ve toplumun yaşamı için gerekli olan hizmetlerin sürdürülmesi için bu uygulamaya geçilmesi uygun görülmüştür" denildi.

Ülkede protestoların başladığı Nisan ayından bu yana birkaç kez olağanüstü hal ilan edildi.

“Centre for Policy Alternatives” isimli düşünce kuruluşunun kıdemli araştırmacısı Bhavani Fonseka Reuters’a yaptığı açıklamada, olağanüstü hal ilan etmenin hükümetin olağan tepkisi haline geldiğini söyleyerek, "Bunun geçmişte etkili olmadığı kanıtlandı" dedi.

Ülkede Çarşamba günü parlamentoda yapılması beklenen oylamada en güçlü adaylar arasında mevcut Başbakan Wickremesinghe ve ana muhalefetteki Samagi Jana Balawegaya (SJB) partisinin lideri Sajith Premadasa bulunuyor.

Neden ekonomik kriz

Sri Lanka’da yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla ülkede hükümet binalarının işgal edilmesiyle sonuçlanan protestoların ardından Sri Lanka Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa geçen hafta istifa etmişti.
Rajapaksa, Cumhurbaşkanlığı konutu ile ofisinin protestocular tarafından işgal edildiği olayların ardından geçen hafta eşi ve korumalarıyla beraber askeri bir jetle Maldivler’e kaçmıştı. Rajapaksa daha sonra ise Maldivler’den Singapur’a geçmişti.

22 milyonluk ülkede geçen ay yüzde 54,6'ya ulaşan enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 70'e çıkabileceği konusunda ülkenin merkez bankası uyarıda bulunmuştu.

Sri Lanka, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile olası bir kurtarma kredisi konusunda ön görüşmelere başlamış, ancak yaşanan hükümet kaosu nedeniyle görüşmeler kesintiye uğramıştı.

IMF Sözcüsü Gerry Rice dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Fon personelinin hükümet yetkilileriyle hala temas halinde olduğunu, "mümkün olan en kısa sürede" üst düzey diyaloğu yeniden başlatmayı umduklarını söyledi.