Sri Lanka’nın Yeni Cumhurbaşkanı Belli Oldu

Sri Lanka Parlamentosu’nda bugün yapılan oylamada, ülkede Cumhurbaşkanlığına vekalet eden Başbakan Ranil Wickremesinghe yeni Cumhurbaşkanı seçildi. Protestolarda, Wickremesinghe'nin de Rajapaksa'ya yakınlığı nedeniyle görevini bırakması istenmişti

Sri Lanka’nın Yeni Cumhurbaşkanı Belli Oldu
Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe ülkenin yeni Cumhurbaşkanı seçildi

Sri Lanka Parlamentosu’nda bugün yapılan oylamada, ülkede Cumhurbaşkanlığına vekalet eden Başbakan Ranil Wickremesinghe yeni Cumhurbaşkanı seçildi.

Ülkedeki protestoların ardından, Sri Lanka’dan kaçan ve e-posta ile istifa eden eski Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’dan boşalan koltuğa gelecek yeni ismi belirlemek için bugün parlamentoda oylama yapıldı.

225 üyeli parlamentoda Wickremesinghe 82’ye karşı, 134 oyla ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Seçimde, Wickremesinghe'nin yanı sıra muhalefetin önde gelen isimlerinden eski Bakan ve Hükümet Sözcüsü Dullas Alahapperuma ile parlamentodaki Marksist kanadın lideri Anura Kumara Dissanayake de yarıştı.

İLGİLİ HABERLER

Sri Lanka’da Olağanüstü Hal İlan Edildi 

Oylamadan galibiyetle çıkan Wickremesinghe, Rajapaksa'nın süresini tamamlayarak, 2024'e kadar görev yapacak.

Wickremesinghe, 1999 ve 2005 cumhurbaşkanı seçimlerinde de aday olmuş ancak seçilememişti.

Protestolar yeniden alevlenebilir

Hükümet binalarının işgal edilmesi ve Rajapaksa’nın istifasıyla sonuçlanan protestolarda, Wickremesinghe'nin de gitmesi istenmiş ve yeni Cumhurbaşkanı “Rajapaksa ailesinin müttefiki” olarak nitelendirilmişti.

Reuters haber ajansı, 6 kez Başbakanlık yapmış olan Wickremesinghe'nin seçilmesiyle ülkedeki protestoların yeniden alevlenebileceği yorumunu yaptı.

22 milyonluk ülkede geçen ay yüzde 54,6'ya ulaşan enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 70'e çıkabileceği konusunda ülkenin merkez bankası uyarıda bulunmuştu. Ülkede son aylarda yakıt, gıda ve ilaç sıkıntısı yaşanıyor.

Sri Lanka, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile olası bir kurtarma kredisi konusunda ön görüşmelere başlamış, ancak yaşanan hükümet kaosu nedeniyle görüşmeler kesintiye uğramıştı.