Stoltenberg: “Türkiye'nin Endişeleri Meşru”

Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularına karşı çıkarken dile getirdiği güvenlik endişelerinin meşru olduğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Başka hiçbir NATO müttefikinin Türkiye'den daha fazla terör saldırısına uğramadığını anlamalı ve hatırlamalıyız" dedi

Stoltenberg: “Türkiye'nin Endişeleri Meşru”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün Finlandiya'ya yaptığı ziyarette, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularına karşı çıkarken dile getirdiği güvenlik endişelerinin meşru olduğunu söyledi.

Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile Finlandiya'nın Naantali kentindeki yazlık Cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bunlar meşru endişeler. Bu terörizmle ilgili, silah ihracatıyla ilgili" dedi.


Sorunun mümkün olan en kısa sürede çözülmesini istediğini ifade eden NATO Genel Sekreteri, “Bu nedenle bu sorunları çözmek için NATO müttefikimiz Türkiye ve ayrıca Finlandiya ve İsveç ile birlikte sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Başka hiçbir NATO müttefikinin Türkiye'den daha fazla terör saldırısına uğramadığını anlamalı ve hatırlamalıyız" diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında geçen ay Batı’nın savunma ittifakına katılmak için başvurmuştu.

(ARŞİV) İbrahim Kalın
İLGİLİ HABERLER

"Kaygılarımız Giderilmeden Süreç İlerlemez"

Ancak bu iki ülke, kendilerini Kürt militanları ve terörist olarak kabul ettiği diğer grupları desteklemek ve barındırmakla suçlayan Türkiye'nin muhalefetiyle karşılaştı.