Süreyya Operası'nda Kuvayi Milliye'nin İnsan Manzaraları

CRR Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan’ın, 2018’de bestelediği “Kuva-yi Milliye’nin İnsan Manzaraları" adlı eser dün akşam Süreyya Operası’nda sahne aldı.

Süreyya Operası'nda  Kuvayi Milliye'nin İnsan Manzaraları

Murat Cem Orhan tarafından, Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanında bulunan insan karakterlerini “Kuvayi Milliye’nin İnsan Manzaraları“ adlı bir sahne eseri olarak bestelenen eser dün akşam Kadıköy Süreyya Oparası'nda sanat severlerle buluştu. Besteci Murat Cem Orhan konsere başlamadan önce Kurtuluş Savaşı'nda savaşan gizli kahramanlardan bahsederek, Bâb'lar hakkında bilgiler verdi. 

Nâzım Hikmet'in 1939-1941 yıllarında İstanbul, Çankırı, Bursa hapishanelerinde yazdığı Kuvayi Milliye adlı eserinden bir seçki oluşturularak Murat Cem Orhan tarafından bestelenmiş olan bu esere, gerçek bir Kuvayi Milliye ruhuyla kendine eşlik eden çok değerli dostları eşlik etti. Anlatıcı  Özgür ÖZASLAN, solistler Umut KOSMAN, Evrim ÖZKAYNAK, viyolonsel Burak AYRANCI, klarnet Arda SERİNDAĞ, ses tasarım Cem ERGUNOĞLU, illüstrasyon Kutay Can DOĞAN'a ait.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni ve orkestra şefi Murat Cem Orhan, Nazım Hikmet’in ölümsüz eseri Kuvayî Milliye Destanı’nda bulunan insan karakterlerini ilk kez 2018’de, “Kuva-yi Milliye’nin İnsan Manzaraları“ adlı bir sahne eseri olarak bestelemiş, ardından oda orkestrası versiyonu ile konserler düzenlemişti.

İlgili Haber


Arşiv Görüntü