"Suudi Veliaht Prens Selman Türkiye'ye Gidiyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinin ardından Suudi veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 22 Haziran’da Türkiye’ye resmi ziyarette bulunması bekleniyor

"Suudi Veliaht Prens Selman Türkiye'ye Gidiyor"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinin ardından Suudi veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 22 Haziran’da Türkiye’ye resmi ziyarette bulunması bekleniyor.

Fransız haber ajansı AFP’nin ismi açıklanmayan bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberine göre Veliaht Prens Selman 22 Haziran’da Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşecek. Aynı yetkili ziyarete ilişkin detayların bu haftasonu ilan edileceğini söyledi.

AFP’nin son dakika olarak duyurduğu habere ilişkin henüz Cumhurbaşkanlığı ya da Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nisan ayında Suudi Arabistan’a bir ziyarette bulunmuştu. İki ülke ilişkileri Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasında öldürülmesinden sonra gergin bir döneme girmişti.

Erdoğan Suudi Arabistan ziyaretiyle ilgili eleştirilere “Bunlar da bizim Müslüman kardeşlerimiz. Bazen nasıl ailenin içerisinde patırtı gürültü oluyorsa aramızda bizim de böyle bazı sıkıntılar yaşandı ama biz bu sıkıntıları şimdi aştık. Gerek Suudi Arabistan'la gerek Abu Dabi yönetimiyle bunları aşarak süratle ticari ilişkilerimizi, sanayi, savunma sanayi, kültürel, turizm bütün bunlara yönelik şimdi planlama yaptık, adımlarımızı atıyoruz” yanıtını vermişti.

Türkiye, daha önceki açıklamalarının aksine Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Kaşıkçı davasıyla ilgili yargılama durdurularak dosya Suudi Arabistan’a gönderilmişti. Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’se davanın Suudi Arabistan’a devri kararına karşı Ankara 14. İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu.