“Tahıl Anlaşması Ateşkesin Önünü Açabilir”

Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, tahıl anlaşmasının Ukrayna’da ateşkesin sağlanmasının önünü açabileceğini söyledi. Schröder, "İyi haber şu ki Kremlin müzakere edilmiş bir çözüm istiyor" diyerek, geçen hafta Moskova'da Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü belirtti

“Tahıl Anlaşması Ateşkesin Önünü Açabilir”

Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, tahıl anlaşmasının Ukrayna’da ateşkesin sağlanmasının önünü açabileceğini söyledi.

Schröder Alman basın kuruluşlarına verdiği demeçte, "İyi haber şu ki Kremlin müzakere edilmiş bir çözüm istiyor" diyerek, geçen hafta Moskova'da Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü belirtti.

1998-2005 yıllarında Başbakanlık yapan Schröder, "İlk başarı tahıl anlaşmasıdır, belki bu yavaş yavaş ateşkese kadar genişleyebilir" dedi. Schröder’in açıklamalarında, Ukrayna savaşını eleştirmesi ancak Putin’i kınamaya reddetmesi dikkati çekti.

Schröder ayrıca Ukrayna’nın doğusunda çatışmaların en şiddetli yaşandığı Donbas bölgesinin geleceğinin karmaşık olduğunu söyledi. Almanya’nın eski Başbakanı, "Burada İsviçre kanton modeline dayalı bir çözüm bulunması gerekebilir” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Tahıl Gemisinde Denetim Tamamlandı


Rusya’dan ABD’ye Ukrayna suçlaması

Bu arada Rusya, ABD'yi Kiev'e sadece silah sağlamakla değil, Ukrayna'daki çatışmaya doğrudan müdahil olmakla suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Ukrayna askeri istihbarat başkan yardımcısı Vadym Skibitski'nin İngiliz Telegraph gazetesine yaptığı açıklamaların Washington'un çatışmaya karıştığını ortaya koyduğunu” bildirdi.

Skibitski gazeteye verdiği demeçte, saldırılardan önce ABD ve Ukrayna istihbarat yetkilileri arasında istişare yapıldığını ve Washington'un hedefler üzerinde etkili bir vetoya sahip olduğunu, ancak ABD yetkililerinin doğrudan hedef bilgisi vermediğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada "Tüm bunlar, Beyaz Saray ve Pentagon'un iddialarının aksine, Washington'un Ukrayna'daki çatışmaya doğrudan müdahil olduğunu kanıtlıyor.

Donbas ve diğer bölgelerdeki yerleşim alanlarına ve sivil altyapıya yönelik Kiev'in onayladığı ve sivillerin kitlesel ölümleriyle sonuçlanan tüm roket saldırılarından doğrudan sorumlu olan Biden yönetimidir” ifadelerine yer verdi.

“Donbas tam bir cehennem”

Diğer yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Rusya'nın Harkiv ve civarındaki diğer kasaba ve köylere yönelik ağır bombardımanının yanı sıra sivillere yönelik hava ve füze saldırılarının devam ettiğini bildirdi. Moskova kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını reddediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ise dün yaptığı açıklamada, Batı'dan gelen silah yardımlarına rağmen Ukrayna askeri güçlerinin Rusya'nın ağır silahlar ve insan gücü konusundaki avantajlarını henüz aşamadığını söyledi.

Zelenski, "Bu durum çatışmalarda, özellikle de Donbas'ta çok fazla hissediliyor. Orası tam bir cehennem. Kelimeler bunu tarif edemez" dedi.