Tahıl Gemisinde Denetim Tamamlandı

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından çıkan ilk gemi olan ve dün İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine demirleyen mısır yüklü gemide bu sabah yapılan denetim tamamlandı. Gemi, İstanbul’dan Lübnan’a gidecek

Tahıl Gemisinde Denetim Tamamlandı

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından çıkan ilk gemi olan ve dün İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine demirleyen mısır yüklü gemide bu sabah yapılan denetim tamamlandı. Gemi, İstanbul’dan Lübnan’a gidecek.

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Müşterek Denetleme Timi, Razoni gemisindeki denetleme faaliyetini tamamladı. 27 bin ton mısır taşıyan gemi kısa süre içerisinde Lübnan’a gitmek üzere İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapacak” denildi.

Rusya’nın işgali nedeniyle beş aydır kapalı olan Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarından çıkan ilk gemi olan Razoni’nin denetimi yaklaşık 2 buçuk saat sürdü.

Denetimi, Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından Milli Savunma Üniversitesi’nde oluşturulan Müşterek Komuta Merkezi (MKM) üyeleri gerçekleştirdi.

İstanbul’da 22 Temmuz’da imzalanan ‘‘Ortak Tahıl Koridoru’’ anlaşması kapsamında önceki sabah Ukrayna’nın Odessa limanından çıkan Sierra Leone bayraklı Razoni adlı kuru yük gemisi dün İstanbul açıklarına ulaşmıştı.

MKM Koordinatörü Tuğamiral Özcan Altunbulak, Razoni’nin denetlemelerde bir sorun yaşanmaması halinde 27 bin tonu boşaltacağı Lübnan’ın Trablusşam limanına hareket edeceğini söylemişti.

Dünyanın beş büyük tahıl ihracatçı ülkesinden biri olan Ukrayna’nın 2021 yılına ait tahıl hasadının 20 milyon tonu ihraç edilmeyi bekliyor.

Ukrayna’dan tahıl yüklü ikinci geminin ne zaman hareket edeceğine ilişkin henüz bir bilgilendirme olmadı.