Takpas Uygulamasında Yenilik.

TAKPAS'a Avukatlar Yazılı Bir Belgeyle Erişim Sağlayabilecekler

Takpas Uygulamasında Yenilik.
Screenshot
 
TBMM  Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Alt Komisyon Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekilinin Zafer Sırakaya'nın verdiği bilgiye göre ; Yurt dışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendiren ,Avukat ve Değerleme uzmanlarının Tapu ve Kadastro paylaşım Sisteminde-Takpas'a erişimi hakkında yeni uygulma yürürlüğe girdi.
Zafer Sırakaya gödermiş olduğu bilgilendirme metninde,''Yürütülen  görüşmeler neticesinde yurtdışında yaşayan vatandaşların bilgilerini güvence altına almak adına TAKPAS (Tapu, Kadastro Paylaşım Sistemi)’ne avukat ve değerleme uzmanlarının erişiminin belli şartlara bağlanmasıyla ilgili yönetmelik Resmî Gazete'de yayınlandı'' dendi.
TAKPAS'a avukatlar yazılı bir belgeyle erişim sağlayabilecekler. 
Avukatlar müvekkillerinin çek, senet alacak belgesi, kira kontratı, icra takip yazısı gibi belgelerin tarih ve sayısını TAKPAS’a yükleyip elektronik imza ile imzaladıktan sonra ilgili verilere erişebilecek.
Bir diğer önemli düzenleme de değerlendirme uzmanlarıyla ilgili;
Yeni Genelgeyle değerleme uzmanları bundan sonra taşınmaz sahibinden yetki veya onay aldıktan sonra TAKPAS’a erişim sağlayabilecek