Taksicilerden İmza Kampanyası

Almanya Berlin'de Sarı taksi çalışanları artan rekabet sonrası yaşanan sıkıntıları kameralarımıza anlattı.

Taksicilerden İmza Kampanyası
Screenshot
Taksicilerden İmza Kampanyası
Taksicilerden İmza Kampanyası

Berlin-

''LDS Taxifahrer Verband e.V. olarak taksi şirketi ruhsatının kaldırılmasını talep ediyoruz'' başlığı altında imza kampanyası başlattıldı. Dernek Başkanı Selami Kaya taksi hizmet sektöründe yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Selami Kaya 10 yıldır Sarı taksi kullandığını ve taksi ehliyeti almak için tüm sınavları zamanında yaptığını oysa şuan app üzerinden kiralanan arabalarda ve sarı taksilerde p-schein denilen taksi sürme lisansının çok rahat alınabildiğini ve sınavının kalktığını söyledi.

Taksi
Selami Kaya

180 arkadaşıyla birlikte dernek kurma kararı aldıklarını söyleyen Kaya, bu kampaya yeterli imza alırsa meclise konuyu taşımak istediklerini söyledi.Bunun için yeterli imzaya ihtiyaç duyduklarını ekledi.

LDS Taksi Derneğinin İmza Kampanyası Açıklamasının Türkçe Tercümesi

''LDS Taxifahrer Verband e.V. olarak taksi şirketi ruhsatının kaldırılmasını talep ediyoruz.

Her geçen yıl daha da kötüleşen yolcu taşımacılığı sektöründe, taksiler ile diğer yolcu taşıma araçları arasındaki kıyasıya rekabet, taksicileri amansız bir şekilde vurmaktadır. Ticari faaliyetin hemen hemen tüm alanlarında ticaret lisansı yeterliyken, taksi ticareti de girişimci lisansı gerektirir. Sonuç olarak, deneyimli ve uzun süreli taksi şoförleri nispeten düşük saatlik ücretlerle çalışmak zorunda kalıyor. Taksici ehliyetinin kaldırılması, bu sektördeki birçok sorunun nihai çözümüdür. Bunun için yardımınıza ihtiyacımız var.

Dilekçeyi insanlara ulaştırmanızı ve imzanızla bize yardımcı olmanızı rica ediyoruz'' dendi

İmza Kampanyasında Almanca  yapılan açıklamada şöyle dendi;

''Abschaffung des Taxi-Unternehmerscheins! 

Sehr geehrte Damen und Herren,

wir, als LDS Taxifahrer Verband e.V., fordern die Abschaffung des Taxi-Unternehmerscheins.

Die missliche Situation in der Personenbeförderungsbranche, die sich von Jahr zu Jahr verschlechtert und der starke Wettbewerb zwischen Taxis und anderen Personenbeförderungsmitteln trifft die Taxifahrer auf gnadenlose Weise. Während in so gut wie allen Bereichen der gewerblichen Tätigkeit ein Gewerbeschein genügt, setzt ein Taxigewerbe zudem einen Unternehmerschein voraus. Dies führt dazu, dass erfahrene und langjährige Taxifahrer gezwungen sind für vergleichsweise wenig Stundenlohn zu arbeiten. Die Abschaffung des Taxi-Unternehmerscheins ist die endgültige Lösung vieler Probleme in dieser Branche. Dafür benötigen wir Ihre Hilfe.

Wir bitten Sie darum, die Petition an die Menschen zu bringen und uns mit Ihrer Unterschrift zu helfen.

Vielen Dank ''

İmza Kampanyası link adresi : https://chng.it/8DxpnBnc

Bedii Selvi;Video Cut
Röportaj: Mustafa Ekşi