TBMM'den Berlin'deki Sivil Toplum Örgütleriyle Buluşma.

TBMM'den Berlin üst düzey ziyaret dişişleri Komisyonu Başkanı Kılıç ve AB Uyum Komısyonu Başkanı Gülpınar Stk temsilcileri ile biraraya geldi.

TBMM'den Berlin'deki Sivil Toplum Örgütleriyle Buluşma.
TBMM'den Berlin'deki Sivil Toplum Örgütleriyle Buluşma.
TBMM'den Berlin'deki Sivil Toplum Örgütleriyle Buluşma.
TBMM'den Berlin'deki Sivil Toplum Örgütleriyle Buluşma.

Koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi ve hayatın yavaş yavaş normale dönmesiyle birlikte Türkiye’den Almanya’ya gelen heyetler artmaya başladı.

Bu kapsamda Berlin’de resmi temaslarda bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç ile TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar, başkent’te yerleşik sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Uluslararası Demokratlar Birliği Berlin Bölge Başkanı Sinan Kaplan’ın ev sahipliğinde Titanic Otel’de gerçekleşen buluşmaya 50’ye yakın davetli katıldı.

Sinan Kaplan’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda önce Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök, bu önemli buluşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç da konuşmasında STK’ların Alman siyaseti ve siyasetçileriyle yakın temas içinde olmasının önemine değindi. 

Türkiye ve Türkiye’nin dünya politikalarına ve gelişmelerine bakış açısının doğru anlatılması bakımından bu temasların önemli olduğunun altını çizen Kılıç, “Eğer sizler yeni dönemde Alman Meclisinde Alman yetkili makamlarında olan sorumlulara Türkiye’yi Türkiye’nin savunduğu doğruları anlatmaz onlarla iletişime geçmezseniz başkaları başka tezleri yalan tezleri anlatarak ülkemiz hakkında farklı görüşlerin oluşmasına neden olabilr” dedi.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Gülpınar da Berlin’de TSK temsilcileriyle buluşmanın kendisi için büyük anlam ifade ettiğini belirtti.

Aynı zamanda kendisinin AK Parti MKYK üyesi olduğunu söyleyen Gülpınar, STK’ların görüş, öneri ve eleştirilerini not alacağını ve çözüm için çaba sarf edeceğini kaydetti.

Açılış konuşmaların ardından sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri söz alarak, Türkiye Almanya ilişkilerinin geleceği, Almanya’daki Türk kökenli vatandaşların sorunları başta olmak üzere çeşitli başlıklarda görüşlerini dile getirdi.
Almanya’da bir Türkevi projesinin başkent Berlin’de yapılmasının önemli olduğunun altını çizen temsilciler, bu konuda Türkiye’nin atacağı adımı beklediklerini söyledi.

Berlin’de uzun bir aradan sonra yüz yüze yapılan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Haber Metin : Ekip 

İlgili Haber

İlgili Haber