“Teröristlerin İadesini Hatırlatacağız”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ "İsveç ve Finlandiya’dan PKK ve FETÖ üyesi teröristlerin iadesinin istendiğinin hatırlatılacağını” söyledi. Bozdağ, “Finlandiya'da 6 PKK'lı, 6 FETÖ'cü terörist, İsveç'te ise 10 FETÖ'cü, 11 PKK'lı teröristin iadesi hususunu hatırlatacağız” dedi

“Teröristlerin İadesini Hatırlatacağız”
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün Madrid’de imzalanan “üçlü memorandumun” ardından “İsveç ve Finlandiya’dan PKK ve FETÖ üyesi teröristlerin iadesinin istendiğinin hatırlatılacağını” söyledi.

Bozdağ, “Finlandiya'da 6 PKK'lı, 6 FETÖ'cü terörist, İsveç'te ise 10 FETÖ'cü, 11 PKK'lı teröristin dosyaları ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Şimdi bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak bunların iadesi hususunu yeniden kendilerine yazacağız ve hatırlatacağız” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bozdağ Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada, imzalanan mutabakat metnini şu sözlerle değerlendirdi:

"Bu mutabakat metni, Türkiye'nin dış politikada ortaya koyduğu iradenin nasıl netice aldığını, olumlu sonuçlandığını göstermesi bakımından son derece önemli olduğu gibi öte yandan PKK terör örgütü dışında uluslararası sözleşmelerde veya herhangi bir şeyde terör örgütü olarak nitelendirilmeyen FETÖ, PYD, YPG de terör örgütü olarak nitelendirilmiştir. Bu da fevkalade önemlidir. Türkiye, bundan sonraki süreçte bu mutakabatta yer alan hususların takibini yapmada da kararlıdır. Burada mutabakat metninde yer alan ifadeler kadar bu ifadelerin uygulanıp uygulanmayacağını izlemek ve gerekenleri yapmak üzere güvenlik, adalet ve istihbarat birimlerinden oluşan bir izleme kurulunun da oluşturulması son derece önemlidir. Bu şu demektir: Biz bunun yazıda yazılmasını kafi görmüyoruz, uygulamasını da denetleyeceğiz. Uygulamada da bunların bir bir hayata geçmesini takip edeceğiz."

İmzalanan ortak bildirinin üyelik sürecinin bittiği anlamına gelmediğini dile getiren Bozdağ, Türkiye'nin bu süreçte gerekli izlemeyi ve takibi yapacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg
İLGİLİ HABERLER

“Üçlü Memorandum” Siyasette Tartışmaya Neden Oldu

Bir gazetecinin teröristlerin iadesi konusunda yeni bir adım atılıp atılmayacağına yönelik sorusu üzerine Bozdağ, iade dosyalarının daha önceki dönemlerde gönderildiğini hatırlattı.
Bozdağ, şunları kaydetti:

"Onlardan bu mutabakat metni çerçevesinde bu başvurularımızın gereklerini yapmalarını isteyeceğiz. Zaten başvurularımız var. Onlara ayrıca bir yazı yazarak bu mutabakat çerçevesinde verdikleri sözlerin gereği, hem Finlandiya'da 6 PKK'lı, 6 FETÖ'cü terörist, İsveç'te ise 10 FETÖ'cü, 11 PKK'lı teröristin dosyaları ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Şimdi bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak bunların iadesi hususunu yeniden kendilerine yazacağız ve hatırlatacağız. Yeniden bir dosya göndermemize gerek yok. Dosyalar orada, sözlerinin gereğini yerine getirmelerini bir kez daha isteyeceğiz."

Türkiye ile İsveç arasında düzenli istişareler

Bu arada, Türkiye ile İsveç arasında düzenli siyasi istişareler bugün Ankara'da yapılıyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye ile İsveç arasında düzenli siyasi istişarelerin Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Robert Rydberg eş başkanlığında 29 Haziran'da Ankara’da gerçekleştirilecek” denildi.

Bakanlık siyasi istişareler çerçevesinde, Türkiye-İsveç ikili ilişkilerinin kapsamlı olarak ele alınmasının, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde durulmasının ve güncel bölgesel ile uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmasının öngörüldüğünü belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye'den Finlandiya ve İsveç'e Yeşil Işık