TikTok'tan ABD'de Siyasi Bağış Kampanyası Yasağı

Sosyal medya platformu TikTok, Amerikan hükümet kurumlarına, siyasetçilere ve siyasi partilere ait hesapların doğrulanması şartı getireceğini ve siyasi partilerin bağış kampanyalarıyla ilgili video paylaşımının yasaklanacağını bildirdi

TikTok'tan ABD'de Siyasi Bağış Kampanyası Yasağı

Sosyal medya platformu TikTok, Amerikan hükümet kurumlarına, siyasetçilere ve siyasi partilere ait hesapların doğrulanması şartı getireceğini ve siyasi partilerin bağış kampanyalarıyla ilgili video paylaşımının yasaklanacağını bildirdi.

Çin teknoloji şirketi ByteDance'in sahibi olduğu TikTok ve diğer sosyal medya platformları, Kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimleri öncesinde Amerika'da siyasi dezenformasyon çabalarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Bu şirketler, uzun yıllardır, dezenformasyon faaliyetlerinin platformlarında yayılmasına izin vermekle suçlanıyordu.

TikTok'tan yapılan açıklamada siyasi hesapların doğrulama başvurusu yapabileceği kaydedildi. Şirket ayrıca siyasetçilere ya da siyas partilere ait olduğunu düşündüğü hesapları doğrulamak için çalışacağını bildirdi.

TikTok ve Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarında mavi tikli hesaplar, platformun bu hesabın sahibinin kim olduğunu doğruladığının göstergesi.

İLGİLİ HABERLER

Dijital Platformlardan Sahte Haberle Mücadele Sözü

TikTok, Çin menşeili şirketin kullanıcı verilerini güvenlik altına alma konusundaki uygulamalarını sorgulayan Amerikalı Kongre üyelerinin merceği altındaydı. Dans videoları ve komedi skeçlerinin paylaşıldığı bir uygulama imajını korumak isteyen TikTok, 2019'dan bu yana siyasi reklamlara da yasak uyguluyor.

TikTok, bir blog paylaşımında, yasağın uygulanması için siyasetçilere ve siyasi partilere ait hesapların reklam özelliklerine erişiminin otomatik olarak engelleneceğini kaydetti.

TikTok, siyasi parti bağış kampanyalarını yasaklamak için politikalarını güncelleyeceğini bildirdi. Yeni uygulamalar uyarınca yasaklanacak içerikler arasında bağış talep eden siyasetçilerin videoları ya da siyasi partilerin kullanıcıları internet sitelerinde bağış yapmaya çağıran videolar yer alacak.

Bu hesapların ayrıca dijital ödeme ya da hediye verme gibi, TikTok “influencer” denen internet fenomenlerinin erişimine açık olan ve gelir elde edilmesini sağlayan özellikleri kullanması da yasaklanacak.