TL Birkaç Saatte Yüzde 8’den Fazla Değer Kaybetti

Türk Lirası'nın ABD Doları karşısındaki değer kaybı devam ediyor. Dün piyasa kapanışında 11,38 olan Dolar/TL kuru, bugün 13,45’i gördükten sonra 12,30’larda seyrediyor. Merkez Bankası, konuyla ilgili yazılı açıklamasında döviz piyasalarında sağlıksız fiyat oluşumları olduğunu bildirdi

TL Birkaç Saatte Yüzde 8’den Fazla Değer Kaybetti

Türk Lirası'nın Amerikan Doları karşısındaki değer kaybı devam ediyor. Dün piyasa kapanışında 11,38 olan Dolar/TL kuru, bugün 13,45’i gördükten sonra 12,30’larda seyrediyor.

Şu ana kadar Türk Lirası'nın Amerikan Doları karşısında gün içindeki değer kaybı yüzde 8’e ulaştı.

İLGİLİ HABERLER

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: "Efelik Yapma"

Kurdaki son hareketlerle ilgili açıklama yapan Merkez Bankası (TCMB) döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlendiğini kaydetti.

TCMB açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur” ifadeleri yer aldı.

Uzmanlar, dolardaki bu artışta Cumhur İttifakı liderlerinin son iki günde yaptığı faiz indirimini savunan görüşlerin rolü olduğu görüşünde.

Bugün Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmaya başladığında 11,86 olan Dolar/TL kuru, konuşma sırasında 12,65’i gördü.

Bahçeli: “Türkiye, faiz kamburundan kurtulmalıdır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası yaptığı ekonomik kurtuluş savaşı söylemine destek veren Bahçeli, Türkiye’nin faiz lobisi ve IMF politikalarıyla daha fazla mesafe alamayacağını vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

Bahçeli'den Erdoğan'a Faiz ve Döviz Operasyonu Desteği

MHP lideri, “Türkiye, faiz kamburundan kurtulmalıdır. Faiz, uzun vadede üretim sistemine büyük hasarlar vermektedir. Ülkemiz şu anda dünyada faiz oranının yüksekliği açısından ilk on ülkeden biri, Avrupa’nın da zirvesindedir. Faiz geleceğimizden çalmaktadır. Bize göre hükümetin izlediği ekonomi politikası doğrudur, bunun üzerinden polemik yaratmak, bittik, tükendik, yandık, mahvolduk demek felaket tellallığıdır, kötü niyetliliktir. Akıntıya karşı kürek çekmek, neoliberal iktisat akımının alışkanlıklarıyla, milletimize karamsarlık servis etmek vatan sevgisiyle bağdaşmayan bir sorumsuzluktur. Geldiğimiz bu aşamada, yeni yönetim sistemi kapsamında Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunu mutlak surette tartışmaya açmak hem demokrasinin hem de milli iradenin gereğidir. IMF ve faiz lobisinin oyunlarıyla daha fazla mesafe alamayacağımız ortadadır. Davul, hükümetin boynundayken, tokmağın başkalarının elinde olması kabul edilemez bir çarpıklıktır” dedi.

Erdoğan: “Tuzakları bozacağız, erken seçim yok”

Bahçeli’nin konuşmasının ardından 12,20’lere çekilen dolar kuru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmayla yeniden 12,40’lar seviyesine tırmandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, erken seçim taleplerini geri çevirerek Türkiye’nin zamanında seçime gideceğini dile getirdi.

MHP Lideri Bahçeli ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan
MHP Lideri Bahçeli ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Erdoğan, “Bundan 10 yıl önce, 2023 hedeflerimizi ilan ettiğimizde seçim yılı 2024'tü. Hala erken seçim, erken seçim. Ya olmayacak erken seçim, Haziran 2023. Bunlar kiminle yürüdüklerinin farkında değiller, geçti o. Onlar tarih oldu. Öyle 15-20 ayda bir seçim yapmak, bunlar ilkel kabilelerin işidir. Biz, modern bir yapının, modern bir dünyanın şu anda uygulamalarını ortaya koyan bir partiyiz ve Cumhur İttifakı'yız. Şimdi var gücümüzle mücadelemizi vereceğiz, tuzakları bozacağız. Hedeflerimize de ulaşacağız. Bölgesinin ve dünyanın siyasette sözü dinlenen, üretimiyle, ihracatıyla, ekonomisi güçlü, sosyal etkisi güçlü Türkiye'ye iki asırdır hiç olmadığı kadar yakınız. Sizler bu büyük hedefin kendi şehirlerinizdeki uçbeyleri olarak geleceğe de istikamet verecek yerlerde duruyorsunuz” dedi.

Prof. Kozanoğlu: “Ekonominin ciddi bir krizle karşılaşacağını düşünüyorum”

VOA Türkçe’nin görüşlerine başvurduğu Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Hayri Kozanoğlu, Türkiye’nin en geç baharda çok ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalacağı görüşünde.

Prof. Kozanoğlu, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun son iki toplantısında gittiği faiz indirimlerinin sorunları büyüttüğünü söylüyor. Kozanoğlu, “Merkez Bankası daha doğrusu Saray, inatla faizleri bir kez daha indirerek felakete davetiye çıkardı. Yakında reel faiz eksi 10’a kadar gelecek. İnsanlara dövize yönelmekten başka çare kalmayacak. Enflasyonun patlamasıyla raflarda bazı ürünler bulunamayacak. Yatırımlar tamamen duracak, işsizlik artacak. Türkiye ekonomisi görüldüğü kadarıyla bir felakete sürükleniyor. Özellikle yoksul kesimler açısından çok zor bir kış geçecek. Ben bahara kadar ekonominin ciddi bir krizle karşılaşacağını düşünüyorum. Üstelik bu sefer suçlanacak dış güçler de bulunamayacak” dedi.

Hilmi Hacaloğlu