TRT Deutsch İyi Yönetiliyor Mu ?

2 Yıl önce büyük umutlarla kurulan TRT Deutsch 2 yıl içinde yaşananları bu makalemizde sizlere anlatmaya çalışacağım. Sorularımızı buradan yetkililere soracağız .Cevaplarını alabilirmiyiz ?Bekleyeceğiz.

TRT Deutsch İyi Yönetiliyor  Mu ?

Berlin -

İki yıl önce kurulan TRT Deutsch  Almanya Türkleri arasında büyük heyecan yaratmıştı. Almanya ,Türkiye'den göç edenlerin çocukları ile 4.nesli yaşıyordu.Bunların bir çöğu almancayı türkçe'den daha iyi anlıyor ve yazıyordu.Yapılan iş çok doğru bir işti.Hakikatten bende çok mutlu olmuş hertürlü destek için yanlarında olacağımı2 kez toplantılarda görüştüğüm  TRT Deutsch Genel Yayın Yönetmeni Kaan Elbir'e bizzat iletmiştim.

Neticede Türkiye Cumhuriyetinin  vatandaşı ve Berlin yerelinde 30 yıldır  yaşayan 2009'dan buyana gazetecilik yapan birisi olarak tecrübelerimi genç arkadaşlarımıza aktarmak istedim.Hatta engelli bir gazeteci arkadışımızı tavsiye hatta referans vererek böylece  ilk örnek davranışı bulunarak iyi bir imajla başlamalırını diledim.Engelli arkadaşımız akrabam değildir yani aklınıza menfaat gelmesin.

Neyse, netice itibari ile kabul görmedi olabilir yayın yönetmenin tercihi olabilir dedim. TRT Deutsch  nihayetinde yeni mekanına taşındı.Yeni bürolarıBundespressekonferenz e.V. Pressehaus/0103 oldu Taşınma süreci epey zaman aldı.Bu arada Berlin yerel medya ve ulusal basınıyla tanışma toplantısı bir restoranda gerçekleştirildi

Zamanın TRT genel Müdürü yardımcısı Serdar Karagöz şu  hali hazırda Anadolu ajansı genel müdürü o toplantıda bizlere TRT Deutsch kuruluşu hakkında bilgiler sunmuştu.Toplantıya Kaan Elbir'de katılmıştı.Geçen süreçte TRT Deutsch takip ediyor çalışmalarına yakınen şahit olmak istiyorduk.

TRT Deutsch iki senede istediği başarıyı yakaladı mı ?

Bu sorumuza  sayın Kaan Elbir Anadolu ajansında analiz/görüş altında kendisi bizzat anlatarak kurumun başındaki yetkili olarak cevap vermiş ?Bu nekadar etik ve doğru olmuş bunu okuyucularımıza bırakıyorum .İnsanın kendisini kritik etmesinin nekadar zor olduğunu tarafsız olamayacağını biliyoruz. Fakat Anadolu ajansında bu haberin portaldan yayınlanması Sayın Serdar Karagöz'ün ne kadar etkisi var sorusunu sormak istiyorum ?

Sorularımıza sondan başladık.Lakin 2021 başlarına gidersek,bir soru üzerine başlayan çözülmeler olmuştur

Aslında tüm mesele bu twitteki yoruma sorduğum soru ile başladı.Biliyorsunuz ,Türkiye bir darbe girişimi yaşadı.Türk devleti bu darbe girişimin arkasında, bulunduğunu söylediği Fetullahcı Terör Örgütü ismini yasalar çercevesinde tüm dünyaya duyurdu.Yani Türkiye Cumhuriyeti için PKK terör örgütü neyse Fetullahcı Terör örgütü'de (Fetö) aynı kategoride bulunuyor.Ve bu değişmedi.Değişmeyeceğide bir gerçek.Yukardaki twiti görünce şaşırdım .TRT Deutsch müdürü T.C terör örgütleri listesine aldığı  Fetö'ye  ''Fetullahcı yapılanma '' diyordu .İlk etapta genç arkadaşımız yanlışlık yapmıştır dedim. Zamanın basın müşavirine R.Soğukoğluna durumu sordum ve Sayın Soğukoğlu  kendisine sormamı rica etti. Bende kendisini aradım.Fakat Kaan Elbir bey'e ulaşamadım.Olabilir dedim. Ve whatsApp 'dan kendisine yazdım . Bu tanımlamanın 15 Temmuz öncesinde kullanıldığını düşüncesiyle ,neden bu tanımla ? Acaba bir yanlışlık mı var derken soruma aldığım  tek cevap  ''Bilerek '' yazdım dedi.

Bende daha başka soru sormaya gerek duymadım .Başka bir açıklamada yapmadı.

Fakat daha sonra bu meseleyi gecen sene ''TRT'den Sonra TRT DEUTSCH '' diye bir haber yaptım.Ve Kaan Elbirin bu tanımlamada geri adım atmayıp bilerek yazdım cümlesine anlam  veremediğimi o sıralar TRT 'de editörlerin Cumhurbaşkanına yapılan kasıtlı yazılarını bana hatırlattı.Malesef bu haberi yaptıktan sonra haber sayfam çökertildi.Kim neden yaptı bilemiyorum.

Ankara'dan gelen kulis bilgileri, yaptığım haber üzerine şikayet edilmiş olması ve  soruşturmaların açıldığı, konunun müfetişlerde olduğu duyumları idi.Haberim Cimer üzerinden şikayet edildiği söylendi.Tabi ben haberi açık net kamuoyunu bilgilendirmek için yaptığımdan benden şühpelenen sormak isterim.Hangi mantıkla ?Tabi bunlar duyumlar.Biliyorsunuz 3.kişilerden duyulan haberlerin doğruluğunu teyit etmek çok zordur.

Lakin Ankara'dan müfettişler Berlin'e gelmişler.2021 son aylarında .Gelme sebepleri soruşturma olduğunu duyduk.O gündür bugündür sessizdik lakin ''aklama operasyonları'' bariz ortalağa saçılınca bu yazıyı yazmak hasıl oldu.

1. TRT Deutsch genel  yayın yönetmeni Kaan Elbir  geçen sene ''Fetullahcı yapılanma'' tanımlamasından son zamanlarda bazı haberlerin başlık yorumlarında doğruyu bulmasının sebebi nedir?

Sabah gazetesinin gecen ay yayınladığı bu haber aslında çok eski bir haber burda yapılan tek yenilik TJV'nin  Fetö kanallarından şikayetci olması .

Sabah gazetesi bu eski haberi raftan indirir indirmez TRT Deutsch genel yayın yönetmeni Kaan Elbir  bunu sayfasına taşımış ve yorum yapmış

Bu sefer ki yorum ise geçen seneki yorumdan çok farklı ''FETÖ'' denmişti. Tabi kendisine soramadık bu değişikliği, bir kez bizi hayal kırıklığına uğratınca, 2.ye teşebbus edemedik.

Burdan soruyoruz, 1 senede ne değişti ?

Darbe girişimi 2016 yılında olmuştu değil mi? Daha ilginçi 2 senedir butür konulara hiç deyinmeyen Kaan Elbir bey bir anda terör örgütleriyle mücadeleye başlamıştı. Enson paylaşımıda  TRT Deutsch'da gönüllü yazarlık  yapan Teyfik Özcan'ın facebook'ta 3 Ocak'ta yayınladığı haber oldu.Bu kez TRT Deutsch yayınıyla .

Bütün bu aklama çalışmaları kanaatına  nerden vardığım ise Kaan Elbirin medya.berlin'i  engellemesinden  kaynaklanıyor. Olabilirmi ? TRT Deutsch gibi güzide bir kurumun başındaki genç arkadışımız kendi hatalarını bizemi kesmek istiyor diye soruyorum ?

Gelelim diğer sorularımıza ;

2. TRT Deutsch bürosunda çalışanlar arasında yumruklu kavga oldu mu ?

3.TRT Deutsch'da Genel Yayn Yönetmeni son 2 yılda  kaç kez Türkiye'ye uçtu? Son 2 yılda, nekadar zaman  Berlin'de görevinin başında bulundu ?

4.Sayın genel yayın yönetmeninin aldığı maaş kurum içi dengeler açısından huzursuzluk yaratıyor mu ?

5.TRT Deutsch  genel yayın Yönetmeni durumu düzeltmek için Ankara'da kulis yaptığı doğru mu ?

6.TRT Deutsch genel yayın yönetmeni  kendisi ile birlikte  çalışanların toplam sayısı çok olduğu buna rağmen TRT Deutsch çalışanlarının Berlin ve Almanya 'da sahalarda görülmediği ,çalışmaları haberleri satın alarak masa başı yapıldığı doğrumudur ?

7.TRT Deutsch 'un Türk devletine toplam aylık maliyeti ne kadardır?

8.TRT Deutsch genel yayın yönetmeni istifa etmeyi düşünür mü?

Bu çalışma 1 yıllık araştırmalar sonuçunda kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile yapılmıştır.Soruların cevapları tabiki yazılı olmasada bilgimiz dahilindedir.TRT Deutsch Türk devletinin güzide bir kurumudur ve çok önemli bir misyonu vardır.Aynı Alman devletinin DW 'si gibi.Lakin son iki yıldır görülen şudur ki ; milletin ödediği vergiler şuan ki yönetimin Almanya 'da Türk toplumu menfaatlerini karşılayamadığıdır.

Mesele şahıslar değildir. Mesele Türk devletinin yurtdışında iyi temsil edilmesidir.Türkiye ve yurtdışındaki göçmen Türkler onlarca kez bedel ödemiştir.Bu bedellerin enbüyüğü son olmasını dilediğimiz ı 15 Temmuz Darbe girişimi sonucu şehit vatandaşlarımızdır.

2004 'den bu yana mücadele verdiğimiz bu yolda çevremizde cehennem yollarını iyi niyet taşları ile döşeyenler ve hala işin ahbap çavuş ilşkisi olarak görenler var. Oysa geçmiş ibrettir ve ders alınmalıdır. Darbeden 2 ay önce kalemini kırdık diyenler olmuştur oysa onların bilmediği biz kalemleri kırılanlardan değildik.

Türk devleti kimliğini taşıdığım sürece vatandaş olarak, gazeteci kimliğimi taşıdığım sürece haberci olarak yanlışları ifşa edeceğim.Şayet o yanlışlar devletimizi ve kamuoyu menfaatini taşıyorsa.

Son olarak eğer bir yerde yanlışlık görüyor ve susuyorsanız anlayın ki siz yaşayan bir ölüsünüz .