Truss’dan Erdoğan’a “Kiev Kazanacaktır” Mesajı

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, BM Genel Kurulu çerçevesinde bulunduğu New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Truss'ın görüşmede Erdoğan'a "Kiev kazanabilir ve kazanacaktır, uluslararası toplum da Ukrayna’nın egemenliğini desteklemeye devam etmelidir” dediği açıklandı

Truss’dan Erdoğan’a “Kiev Kazanacaktır” Mesajı

İngiltere’de bu ay başında göreve gelen yeni Başbakan Liz Truss, BM Genel Kurulu çerçevesinde bulunduğu New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Truss ile Erdoğan arasında dün New York’taki Türkevi’nde yapılan ilk görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşındaki son gelişmeler ele alındı.

Reuters haber ajansına göre, Truss Erdoğan’a Ukrayna’nın savaştaki son kazanımlarını hatırlattı.

İngiltere Başbakanlık sözcüsü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Başbakan’ın mesajı çok açıktı; Kiev kazanabilir ve kazanacaktır, uluslararası toplum da Ukrayna’nın egemenliğini desteklemeye devam etmelidir” dedi.

Açıklamada Truss'ın ayrıca, Erdoğan'ı Karadeniz üzerinden hayati önem taşıyan tahıl ihracatının güvence altına alınmasındaki rolü dolayısıyla tebrik ettiği belirtildi.

47 yaşındaki Liz Truss üyesi olduğu Muhafazakar Partisi’nin desteğiyle bu ay başında İngiltere’nin yeni Başbakanı olmuştu. Truss, Başbakan olmadan önce Dışişleri Bakanı görevinde bulunuyordu.

Truss’ın seçim sürecinde Türkiye’ye ilişkin bir görüşü tartışmaya neden olmuştu.

İngiliz Times gazetesi, Liz Truss'ın ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmenleri Ruanda'ya gönderme programına Türkiye dahil başka ülkeleri de dahil etmek istediğini yazmıştı.

İngiltere'nin yeni Başbakanı ve Muhafazakar Parti'nin yeni lideri Liz Truss
İLGİLİ HABERLER

İngiltere’nin Yeni Başbakanı Liz Truss