TÜİK: “Ekonomi İkinci Çeyrekte Yüzde 7,6 Büyüdü”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdüğünü açıkladı. TÜİK bu yılın ilk çeyreğindeki büyümeyi ise yüzde 7,3 olarak duyurmuştu

TÜİK: “Ekonomi İkinci Çeyrekte Yüzde 7,6 Büyüdü”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdüğünü açıkladı.

TÜİK,bu yılın ikinci çeyreğine (Nisan-Haziran) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 7,6 artış gösterdi.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 114,6 artarak 3 trilyon 418 milyar 967 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH'nin ikinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 219 milyar 335 milyon olarak gerçekleşti.

İLGİLİ HABERLER

Yüksek Enflasyonun Küresel Etkileri Sürecek

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 26,6, hizmet faaliyetleri yüzde 18,1, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 11, sanayi yüzde 7,8, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 5,3, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 4,1, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 1,9 ve kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 1,7 arttı.

Tarım, ormancılık ve balıkçılık yüzde 2,9 ile inşaat sektörü ise yüzde 10,9 azaldı.

Yüksek dış ticaret açığı, yüksek enflasyon

TÜİK bu yılın ilk çeyreğindeki büyümeyi ise yüzde 7,3 olarak duyurmuştu.

Temmuz ayında Türkiye’nin dış ticaret açığı yüzde 147 ile beklentilerin çok üzerinde artmıştı.

TÜİK geçen ay, 12 aylık tüketici fiyat endeksini (TÜFE) yüzde 79,6 olarak açıklamıştı. Bağımsız araştırma kuruluşu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise aynı dönem için 12 aylık TÜFE'nin yüzde 176 arttığını duyurmuştu.