Tüketici Güveni Tarihinin En Düşük Seviyesinde

Türkiye'de tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 6,2 azalarak, 63,4 puan olarak kaydedildi. Böylelikle 2004 yılından bu yana yayınlanan endekste tarihin en düşük tüketici güveni kaydedilmiş oldu

Tüketici Güveni Tarihinin En Düşük Seviyesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi açıklandı.

Buna göre, tüketici güveni Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 6,2 oranında azaldı. Mayıs ayında 67,6 olan endeks, Haziran ayında 63,4 olarak kaydedildi.

Böylelikle 2004 yılından bu yana yayınlanan endekste tarihin en düşük tüketici güveni kaydedilmiş oldu.

Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Bir önceki tarihi dip 67,3 puan ile geçen Nisan ayında görülmüştü.

Öte yandan hanenin 12 aylık maddi durum beklentisi ve gelecek 12 aylık ekonomik durum beklentisi de sert geriledi. Hanenin Mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi aylık yüzde 8,1 geriledi.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 10, genel ekonomik durumu beklentisi yüzde 7,1, dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi ise yüzde 1,8 geriledi.

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor.

TÜİK, 2022’nin Mayıs ayında 12 aylık tüketici fiyat endeksini (TÜFE) yüzde 73,5 olarak açıklamıştı. Bağımsız araştırma kuruluşu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise aynı dönem için 12 aylık TÜFE'nin yüzde 160,76 arttığını duyurmuştu.

FILE PHOTO: A money changer counts Turkish lira bills at an currency exchange office in central Istanbul, Turkey
İLGİLİ HABERLER

Yeni Finansal Enstrüman Doların Ateşini Düşürmedi