Türkiye: “AB Liderler Zirvesi Kararları Esef Verici”

Ankara, AB Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirisinin Türkiye’yle ilgili kısmına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Kabul edilen kararlarda ülkemizle ilgili önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk bir tutum sergilenmesi esef vericidir” ifadesi kullanıldı

Türkiye: “AB Liderler Zirvesi Kararları Esef Verici”

Ankara, AB Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirisinin Türkiye’yle ilgili kısmına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Kabul edilen kararlarda ülkemizle ilgili önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk bir tutum sergilenmesi esef vericidir” ifadesi kullanıldı.

Brüksel'deki AB liderler zirvesi bugün de devam ediyor
İLGİLİ HABERLER

AB Sonuç Bildirgesinde Türkiye’ye Yunanistan Uyarısı


Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada “23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen kararlarda ülkemizle ilgili önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk bir tutum sergilenmesi esef vericidir. Bu, AB’nin bir kez daha Türkiye bağlamında kısır döngüden çıkamadığının ispatıdır. AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ilişkin uluslararası hukuka aykırı ve maksimalist tezleri meşrulaştırmaya çalışması kabul edilemez. Aynı şekilde AB’nin, Yunanistan’ın 10 mil hava sahası iddiası, adaları silahlandırması, geri itme uygulamaları başta olmak üzere uluslararası hukuka aykırı eylemlerine sessiz kalması tam bir garabettir. Bu kararlar, meselelerin çözümüne katkı sağlamadığı gibi, bölgesel istikrara da zarar vermektedir. Türkiye her zaman uluslararası hukuktan ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana tutumunu sürdürmesine rağmen, ülkemizin bu yaklaşımına kasıtlı gerginlik ve tırmandırma stratejisiyle yanıt verilmesi tam bir samimiyetsizlik örneğidir. AB artık, Türkiye’nin üyelik süreci ve ülkemizle işbirliğinden sağlanacak yararları, Yunanistan ve GKRY’nin dar görüşlü, hukuksuz ve maksimalist iddialarına rehin ve feda etmemesi gerektiğini idrak etmelidir. AB’nin kendi genel çıkarları da esasen bunu gerektirmektedir” denildi.

Adaylık statüleri konusunda eleştiri

Bakanlık açıklamasında ayrıca Ukrayna ve Moldova’ya adaylık statüsü verilmesi memnuniyetle karşılanırken Bosna Hersek’e adaylık statüsü verilmemesi eleştirildi.

Açıklamanın ilgili kısmında “Zirve’de, Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü tanınmasından ve Gürcistan’a da AB üyeliği perspektifi verilmesinden memnuniyet duyulmaktadır. Bununla birlikte, halihazırda aday ülke statüsünde bulunan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerinin halen başlatılmaması yadırganmaktadır. Bosna-Hersek’e de bir an evvel adaylık statüsü verilmesinin Balkanlar dahil geniş Avrupa coğrafyasının yararına olacağı düşünülmektedir. Türkiye, AB’nin tüm aday ülkelerle samimi angajmana girmesi ve katılım süreçlerinin liyakat temelinde ilerletilmesi gerektiğine inanmaktadır” ifadelerine yer verildi.