Türkiye Rusya ile Petrol İthalatını İki Katına Çıkardı

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Rusya’dan gerçekleştirdiği petrol ithalatını bu yıl ikiye katladığını bildirdi. Enerji sektörü verileri toplayan ve paylaşan Refinitiv Eikon'un bugün açıkladığı verilere göre Türkiye, Rusya ile günlük petrol ithalatını 200 bin varile çıkardı

Türkiye Rusya ile Petrol İthalatını İki Katına Çıkardı

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Rusya’dan gerçekleştirdiği petrol ithalatını bu yıl ikiye katladığını bildirdi.

Enerji sektörü verileri toplayan ve paylaşan Refinitiv Eikon'un bugün açıkladığı verilere göre Türkiye, Rusya ile günlük petrol ithalatını 200 bin varile çıkardı. 2021’in aynı döneminde ise bu sayı günlük 98 bin varildi.

Verilere göre, Türkiye'nin ana rafinerileri Tüpraş ve Azeri SOCAR'ın STAR rafinerisi bu yıl, Rusya’nın Ural ve Sibirya bölgelerinden gelen petrol alımını önemli ölçüde arttırdı.

Diğer yandan Kuzey Denizi, Irak ve Batı Afrika petrol alımını azalttı.

Reuters haberi, “Batı’nın Ukrayna savaşı nedeniyle Moskova’ya uygulanan yaptırımlardan oluşan boşluğu Türkiye’nin doldurduğu” yorumuyla verdi.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Türk Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı Yunus Elitaş’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
İLGİLİ HABERLER

ABD'den Türkiye'ye Rusya Yaptırımları Uyarısı

Haber ajansı ayrıca, Ankara ile Moskova arasında enerji alanındaki işbirliğinin Ukrayna savaşından bu yana arttığını aktardı.

Haberde, Türkiye’nin Rus enerji kaynaklarına bağımlılığı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin en son bu ay başında Soçi’de biraraya gelmiş ve ticari işbirliğini arttırma kararı almıştı.

Rus petrol fiyatları bu yıl tarihin en düşük seviyelerine gerilerken, Kuzey Denizi ve Irak petrol fiyatları artış göstermişti.

İLGİLİ HABERLER

"Türkiye Rus Gazını Kısmen Ruble Olarak Ödeyecek"