Türkiye’den Bağdat’a Seyahat Uyarısı ve İtidal Çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, Bağdat’ta yaşanan son gelişmeler dolayısıyla Türk vatandaşlarının zorunlu haller dışında bu şehire seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulundu. Yaşanan gerilimden duyulan endişe ifade edilerek, taraflar itidale ve sağduyuya çağrıldı

Türkiye’den Bağdat’a Seyahat Uyarısı ve İtidal Çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, Bağdat’ta yaşanan son gelişmeler dolayısıyla Türk vatandaşlarının zorunlu haller dışında bu şehire seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bağdat’ta güvenlik durumunun bozulmaya başlaması göz önünde bulundurularak, vatandaşlarımızın zorunlu haller dışında anılan şehire seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye olunmaktadır. Halihazırda Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın ise, Bağdat’ta kitlesel gösterilerin gerçekleştirildiği mahallerden uzak durmaları, Bakanlığımızca ve Bağdat Büyükelçiliğimizce yapılabilecek ilave uyarı ve duyuruları takip etmeleri ve kişisel güvenlikleri bakımından müteyakkız olmaları faydalı olacaktır” denildi.

İLGİLİ HABERLER

Irak'ta Gerilim Sürüyor: En Az 10 Kişi Öldü

“Şiddet olaylarından endişe duyuyoruz”

Dışişleri Bakanlığı Bağdat’taki gelişmelere ilişkin yayınladığı başka bir açıklamada ise, şunları kaydetti:

“Bağdat’ta bir süredir yaşanan gelişmeler, ülkenin istikrarı, birliği ve güvenliği bakımından tehlike arzeden bir hal almıştır. Dost ve kardeş Irak'ın istikrar ve güvenliği, Türkiye için hayati önemdedir. Bu itibarla, ülke geneline yayılan şiddet olaylarından endişe duyuyoruz.
Bu çerçevede, tüm kesimleri itidale ve sağduyuya davet ediyoruz. Mevcut siyasi ihtilafların suhuletle ve kapsayıcı diyalogla çözüme kavuşturularak, Irak halkının huzur ve esenliğinin sağlanmasını temenni ediyoruz.”

Gerilim sürüyor

Irak'ta geçen yıl yapılan genel seçimlerin galibi Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla "siyasetten tamamen çekildiğini" duyurdu.

Sadr destekçisi bir grup da başkentte hükümet binaları ile yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'de bulunan hükümet sarayı önünde toplanarak hükümeti protesto etti.

Alınan güvenlik önlemlerine rağmen beton bariyerleri yıkarak hükümet sarayı önünde toplanan Sadr yanlısı grup, burada hükümet yetkililerini istifaya çağırdı.

Ülkede gerilim bugün de sürüyor. Reuters haber ajansına göre, Yeşil Bölge’ye bu sabah çok sayıda roket atıldı. Ajans, dünkü çatışmalarda yaklaşık 20 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.