Türkiye'den Belarus Göçmen Krizi Adımı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’den Belarus’a gitmek isteyen Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarına bilet satışı yapılmaması ve uçağa binmelerine izin verilmemesi kararı aldı. Avrupa Konseyi Başkanı Michel, kararı nedeniyle Türkiye'ye teşekkür etti

Türkiye'den Belarus Göçmen Krizi Adımı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’den Belarus’a gitmek isteyen Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarına bilet satışı yapılmaması ve uçağa binmelerine izin verilmemesi kararı aldı.

Türkiye’nin aldığı karardan sonra Belarus havayolu şirketi Belavia da Irak, Suriye ve Yemen vatandaşı yolcuları İstanbul-Minsk seferini yapan uçaklarına Cuma gününden itibaren almayacağını açıkladı. Belavia, açıklamasında, daha önceden alınan biletlerin ücretlerinin geri ödemesini yapmayı planladığını bildirdi.

İLGİLİ HABERLER

"Türkiye Belarus'a Gidenlerden Sorumlu Tutulamaz"

Belarus-Polonya sınırında AB ülkelerine geçmek için bekleyen binlerce göçmenle ilgili sorunlar devam ederken Türkiye'den yeni bir uygulama kararı geldi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Avrupa Birliği ve Belarus arasında yaşanan yasadışı sınır geçişleri sorununa bağlı olarak ülkemiz havaalanlarından Belarus'a seyahat etmek isteyen Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarına bilet satışı yapılmaması ve uçağa alınmamaları kararlaştırılmıştır. Söz konusu uygulama ikinci bir emre kadar yürürlükte kalacaktır” denildi.

Alınan karara göre 12 Kasım 2021 Cuma gününden itibaren (bugün) Irak, Suriye ve Yemen vatandaşları Türkiye’deki havalimanlarından Belarus’a giden uçaklara binemeyecek.

Türkiye'nin bu kararı Avrupa tarafından da memnuniyetler karşılandı. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'ye bu kararından dolayı teşekkür etti. Michel, mesajında "Türk yetkililere ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne destekleri ve işbirlikleri için teşekkürler" ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas da Türk yetkililerin bazı ülke vatandaşlarına Belarus’a uçuşları kısıtlamaları adımını memnunlukla karşıladığını kaydetti.

Göçmenlerin Belarus’a akınını durdurmak için çıktığı turun ikinci ayağı olan Beyrut’ta bulunan Schinas, alınan karardan sonra Türkiye’den Belarus’a olan uçuşların 17’den sıfıra inmesi gerektiğini söyledi.

AB ülkeleri, Belarus’u AB’ye kaçak yollardan giriş yapmak isteyen göçmenleri durdurmamakla suçluyor ve yaptırım tehdidinde bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

AB'den Belarus'a Yaptırım Hazırlığı