"Türkiye’yi İfade Özgürlüğüne Saygıya Davet Ediyoruz"

ABD Dışişleri Bakanlığı, sanatçı Gülşen’in tutuklanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Amerika’nın Sesi’ne gönderdiği açıklamada, bakanlık ifade özgürlüğünün önemine vurgu yaptı

"Türkiye’yi İfade Özgürlüğüne Saygıya Davet Ediyoruz"
Sanatçı Gülşen Çolakoğlu halen tutuklu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, sanatçı Gülşen’in tutuklanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Amerika’nın Sesi’ne gönderdiği açıklamada, bakanlık ifade özgürlüğünün önemine vurgu yaptı.

Sanatçı Gülşen Çolakoğlu’nun imam hatiplilerle ilgili sarf ettiği sözlerin ardından hakkında tutuklama kararı verilmesi ve cezaevine konulmasına ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da tepki geldi.

Amerika’nın Sesi’ne gönderdiği açıklamada ABD Dışişleri Bakanlığı ifade özgürlüğü vurgusu yaptı. Açıklamada “Bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici bulunan ifadeler içerse bile, ifade özgürlüğünü kullanma hakkı demokrasiyi güçlendirir ve korunmak zorundadır” denildi.

Bakanlık “ABD, Türkiye’de ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı sansür, ceza davaları ve diğer adli taciz yollarının yaygın biçimde kullanılmasından endişe duymaya devam etmektedir. Türkiye’yi ifade özgürlüğüne saygı duymaya ve güvence altına almaya davet ediyoruz” denildi.

Bakanlık açıklamasında LGBTQI+ üyesi kişilerin haklarına da saygı gösterilmesi hatırlatması yapılırken ayrımcılığa karşı çıkıldığı notu da düşüldü.

İLGİLİ HABERLER

Gülşen’in Tutuklanmasına Tepki Yağdı