Üçlü Mekanizma’nın İlk Toplantısı Bugün Helsinki’de

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi'nde imzalanan mutabakat çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma'nın ilk toplantısı bugün Helsinki’de yapılacak. Toplantıda Türk heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık edecek

Üçlü Mekanizma’nın İlk Toplantısı Bugün Helsinki’de
Türkiye-Finlandiya-İsveç mutabakatı Haziran ayındaki NATO Zirvesi çerçevesinde imzalanmıştı

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi'nde imzalanan mutabakat çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma'nın ilk toplantısı bugün Helsinki’de yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, ortak mekanizma toplantısında Türk heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık edecek.
Heyette, Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma bakanlıkları ve Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan da temsilcilerin yer alması öngörülüyor.

NATO Karargahı
İLGİLİ HABERLER

İsveç ve Finlandiya NATO'da 23 Ülkeden Onay Aldı

Ankara'dan "mutabakata uyun" şartı

Ankara, Finlandiya ve İsveç’ten 28 Haziran’daki NATO zirvesinde imzalanan mutabakatta yer alan, “terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye ile tam dayanışma ve işbirliği sergileme” kararına uyulmasını istiyor.

Mutabakatın imzalanmasının ardından hükümet yetkililerinden sıklıkla, “İsveç ve Finlandiya’dan PKK ve FETÖ üyesi teröristlerin iadesinin istendiğinin hatırlatılacağı” yönünde açıklamalar geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın mutabakata uyması gerektiğini söyleyerek, “Uymadıkları zaman zaten biz bunları NATO'ya almayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen ay yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine ilişkin “Bu ülkelerin şartlarımızı yerine getirmek için gereken adımları atmamaları halinde süreci donduracağımızı buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İsveç ve Finlandiya’ya 'NATO Sürecini Dondururuz' Mesajı

"Meclis onaylamaz" mesajı

Ankara mutabakata uyulmazsa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için gerekli Meclis onayının verilmeyebileceği uyarısını da yapıyor.

Şimdiye kadar 30 NATO üyesinden 23’ü, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini parlamentolarında onayladı.

ABD Senatosu da bu ay başında iki İskandinav ülkesinin NATO üyeliğine onay veren partiler üstü tasarıyı kabul etti.

Rusya’nın 24 Şubat'ta Ukrayna’yı işgale başlaması sonrası on yıllardır yürüttükleri tarafsızlık politikalarını terk eden İsveç ve Finlandiya, 18 Mayıs’ta NATO’ya katılmak için resmi başvuruda bulunmuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ.
İLGİLİ HABERLER

''Türkiye Teröristlerin İadesi Talebini Yineledi''