"Ukrayna Avrupa Ailesinin Ferdi"

Avrupalı liderler, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’yle yaptıkları görüşmede, Ukrayna’ya 'Avrupa Birliği’ne aday ülke' statüsü sağlanması gerektiğinin sinyalini verdi ve Ukrayna’yı ihtiyaç duyduğu sürece destekleyeceklerini taahhüt etti

"Ukrayna Avrupa Ailesinin Ferdi"

Fransa, Almanya, İtalya ve Romanya liderleri, Rusya'nın işgaline direnmeye çalışan Ukrayna'ya desteğin bir göstergesi olarak Kiev’i ziyaret etti.

Avrupalı liderler, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya asker göndermesinden bu yana Batı'dan Kiev'e yapılan en üst düzey ziyarette Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile biraraya geldi.

Liderler, Zelenski’yle yaptıkları görüşmeden sonra Ukrayna’ya Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsü verilmesi gerektiğine işaret etti. Bu simgesel adım, Kiev’in ekonomik birliğe bir adım daha yaklaştığı anlamına gelir.

Almanya Başbakanı Scholz, ülkesinin çatışmalardan kaçan 800 bin Ukraynalı mülteciye kapılarını açtığını ve gerektiği sürece Ukrayna’ya destek olacaklarını söyleyerek "Ukrayna Avrupa ailesinin bir ferdi" mesajını verdi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Kiev’e gönderilecek silahları arttıracaklarını kaydetti.

Zelenski de "Ortakların şimdiye kadar sağladıkları desteği memnunlukla karşılıyoruz, başta ağır silahlar, modern roketatarlar ve füze savunma sistemleri olmak üzere yeni yardımları bekliyoruz. Aldığımız güçlü silahlarla insanlarımızı ve topraklarımızı daha hızlı özgürlüğüne kavuşturmamız arasında doğrudan bir bağlantı var" dedi.

Ziyaret, AB liderlerinin 23-24 Haziran'da Ukrayna'nın AB üyeliğine adaylık talebiyle ilgili karar vermeye hazırlandığı ve 29-30 Haziran'da Madrid'de yapılacak NATO zirvesinin öncesinde gerçekleşti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna sınırları dışına çıkmayan Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski tarafından karşılandı.

Zelenski ile buluşma, dört Avrupalı liderin, işgalin ilk günlerinde enkaz haline gelen Kiev yakınlarındaki İrpin'i ziyareti sonrasında gerçekleşti.

Çelik yelek gibi koruyucu ekipman giymedikleri görülen takım elbiseli liderleri silahlı askerler korudu.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Avrupalı liderlerin Zelenski'yle geçirecekleri zamanı Ukrayna'ya silah sevkiyatı değil, "vaziyete gerçekçi olarak bakmak" için kullanmaları gerektiğini söyledi.

Bugün ayrıca NATO savunma bakanları Brüksel'de biraraya gelerek Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım konusunu görüşüyor.