Ukrayna Krizi'nde Antalya Zirvesi

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları Antalya'daki Diplomasi Forumu'nda biraraya geldi. Türkiye'nin girişimiyle düzenlenen toplantı kriz açısında önemli bir diplomatik adım olarak değerlendiriliyor

Ukrayna Krizi'nde Antalya Zirvesi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Ukrayna'nın Tarafsız Bir Ülke Olmasını İstiyoruz"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Ukrayna’da silah temin edenler bunun tehlikesini anlamalı. Sorumlu olduklarını unutmamaları lazım. Ukrayna’nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz. Rusya'nın güvenliğini düşünüyoruz. Ukrayna’da yeni Nazi hükümeti kurulmasını istemiyoruz. Rusya halkı bir takım zorluklar yaşayabilir ama tarihimiz boyunca zorluklar yaşadık" dedi.

Lavrov, ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ve Rusya lideri Putin'in görüşmesi konusuna da kapıyı açık bıraktı. Ancak bu görüşmelerin laf olsun diye yapılmaması gerektiğini çözüme yönelik olması gerektiğine işaret etti.

13:16

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: "Rusya'nın Talepleri Teslimiyet Listesi Gibiydi"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında Rusya'nın kendilerine ilettiği taleplerin bir teslimiyet listesi gibi olduğunu dile getirdi.

Kuleba, Dışişleri Bakanı Lavrov'un da Ukrayna'nın önerileri konusunda karar verme durumunda olmadığını kendilerinin taleplerini diğer yetkililerle görüşeceğini dile getirdi.

Öte yandan Antalya Forumu kapsamında iki bakanın ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katıldığı görüşme 1,5 saat sürdü.

13:09

Lavrov: "Diğer Ülkelere Saldırmayacağız"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantı sonrasındaki basın toplantısında diğer ülkelerin Ukrayna'ya özellikle roketararlar temin etmesinden şikayet etti. Lavrov "Binlerce roketatar ülkeye sokuluyor. Avrupa'daki meslektaşlarımıza soruyoruz siz Rusya'ya ymnelik tehdidi nasıl engelleyeceksiniz. Bu rokettarlar sivil havacılık için de tehdit oluşturacaktır. Diğer ülkelere saldırmayacağız. Ukrayna'ya da saldırmadık. Biz uzun yıllardır ikaz ettik kimse dikkate almadı " dedi.

Lavrov ayrıca Ukrayna'nın askeri biyolojik silah geliştirdiği iddiasını da bir kez daha gündeme getirdi.

13:04

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Müzakerenin Yerini Hiçbir Şey Tutmaz"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, toplantı sonrasında bu görüşmenin Türkiye'nin girişimiyle yapıldığını hatırlattı. Lavrov, bugünün görüşmenin sonucunca aslen müzakerenin yerini alacak hiçbir şey olmadığını dile getirdi ve toplantıda özellikle insani konuların ele alındığını söyledi. Lavrov, Ukrayna'da sivillerin kalkan olarak kullanıldığını söyledi. Lavrov, günlük olarak insani koridor açılması önerilerini tekrarladıklarını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, biz sorunun tüm tarafların görüşlerinin dikkate alınarak çözümlenmesini istiyoruz dedi.

12:59

Antalya'da Toplantı Sona Erdi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba açıklama yapmaya başladı. Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı, toplantıda klasik söylemlerini sürdürdü dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanı kendisinin toplantıya insani bir amaçla geldiğini toplantıya gelirken insan koridorların özellikle Mariupol için ayarlanması amacıyla geldiğini söyledi. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un bu konuda karar alabilecek durumda olmadığını bununla ilgili yetkililerle görüşeceğini söyledi. Ukrayna Dışişleri Bakanı 24 saat ateşkes taleplerinin de bu toplantıda karşılık bulamadığını söyledi. Kuleba, böyle bir formatta tekrar görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

12:54

Rusya Çocuk Hastanesi'nin Hedef Alınması Konusunu Araştıracak

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın Mariupol şehrinde bir çocuk hastanesinin hedef alınmasının ordu yetkililerine sorulacağı belirtildi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "Bunu ordu yetkililerimize soracağız çünkü siz de biz de şu aşamada orada tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz" dedi.

Mariupol şehrinde bir çocuk hastanesinin vurulması üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski bir açıklama yapmış ve bunun bir savaş suçu olduğunu söylemişti. Olayda en az 17 kişi yaralanmıştı.

12:46

Antalya'da İki Bakan Ayrı Basın Toplantıları Düzenleyecek

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları Antalya'daki Diplomasi Forumu kapsamında Türkiye'nin ev sahipliğinde biraraya geldi. Görüşmeler halen sürüyor. Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları toplantının sonunda ortak basın toplantısı düzenlemeyecekler. İki bakan aynı dakikalarda ayrı ayrı kameralar karşısına geçerek değerlendirmelerde bulunacak

05:42

"Savaşla Bağlantılı Enflasyon Protestolar ve İsyanlara Yol Açabilir"

Dünya Bankası, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yüzünden tetiklenen enerji ve gıda fiyatlarındaki hızlı artışın Ortadoğu ve Afrika’da gıda güvenliğine ilişkin mevcut kaygıları daha da kızıştırabileceği ve boyutu artan sosyal huzursuzlukları daha da pekiştirebileceği uyarısında bulundu.

Almanya, gıda piyasalarının istikrarı hakkındaki kaygıların arttığı bir zamanda işgalin etkilerini ele almak üzere Cuma günü G-7 ülkelerinin tarım bakanlarını çevrimiçi ortamda ağırlayacak.

Dünya Bankası başekonomisti Carmen Reinhart Reuters’a verdiği mülakatta, gıda güvenliği konusunda zaten sorunlar yaşayan özellikle Ortadoğu, Afrika, Kuzey Afrika ve Sahra-altı Afrikası’nda önemli boyutta etkilerin görüleceğini söyledi.

Reinhart, “Aşırı duygusal olmak istemiyorum ama gıda güvensizliği ve ayaklanmaların Arap Baharı’nın arkasındaki hikayenin bir parçası olduğu uzak bir ihtimal değil” ifadesini kullandı. Dünya Bankası yetkilisi, son iki yıl içerisinde başarılı ve başarısız darbelerin sayısının arttığına dikkat çekti.

Gıda fiyatlarındaki ani artışlar, 2007-2008 ve daha sonra 2011 yıllarında olduğu gibi sosyal huzursuzluklara neden olabiliyor. Küresel gıda fiyatlarındaki artışlar, bu yıllarda 40’ın üzerinde ülkede görülen ayaklanmalarla bağlantılandırılmıştı.

Tarım ürünleri fiyatları Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 35 arttı. Dünya Bankası’nın işgalden birkaç gün sonra geçen ay yayınladığı raporda, hem Rusya hem Ukrayna’nın büyük miktarlarda buğday, mısır, arpa ve ayçiçek yağı ihraç eden ülkeler olduğuna dikkat çekilerek, fiyatların savaş yüzünden ileride daha da artmasının beklendiği belirtilmişti.

Moskova, Ukrayna’daki eylemlerini “özel operasyon” olarak nitelendiriyor.

Uzmanlar, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın hükümetleri daha fazla yardım ödenekleri sağlamaya iteceği ve bunun da birçok düşük gelirli ülkenin borçlarını daha da ağırlaştıracağını ifade ediyor.

Banka geçen ay, etkilerin özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da daha sert şekilde hissedilebileceği uyarısında bulunmuştu. Bölge ülkelerinden örneğin Mısır buğday ihtiyacının yüzde 80’ine kadar uzanan kısmını Ukrayna ve Rusya’dan ithal ediyor. Mozambik de büyük bir buğday ve yağ ithalatçısı ülke konumunda.

Reinhart, IMF’nin Batı yaptırımları nedeniyle bu yıl resesyona sürükleneceğini tahmin ettiği Rusya’yla yakın ekonomik ve ticari bağları bulunan Orta Asya ülkelerinin de ciddi boyutta ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduklarını kaydetti.

Carmen Reinhart, olası mülteci akınlarını da durumu daha da karmaşıklaştırabilecek unsurlar arasında gösterdi.

04:14

Biden ve Erdoğan Telefonda Ukrayna Krizini Görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe günü Ukrayna kriziyle ilgili olarak telefon görüşmesi yapacak.

İki liderin planlanan görüşmesi Beyaz Saray'ın günlük programında yer aldı.

Programda, "Başkan (Joe Biden) Rusya ve Ukrayna'yla alakalı son gelişmeleri ele almak üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesi yapacak" ifadesi kullanıldı.

İki liderin görüşme planı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından da duyurulmuştu.

Beyaz Saray görüşmenin saatini Washington saatiyle sabah 10.00 (TSİ 18.00) olarak verirken, Cumhurbaşkanlığı'nın açıklamasında ise görüşme saati TSİ 18.30 (Washington saatiyle 10.30) olarak gösterildi.

04:01

Amerikalı ve Ukraynalı Bakanlar Arasında Diplomasi Trafiği

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukraynalı mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Blinken'ın Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile görüşmesinde Rusya'nın işgali sonrası Ukrayna'ya güvenlik ve insani yardımlar konusunda ek desteğin sağlanması konusunun ele alındığı bildirildi.

İki bakanın, Rusya'nın "nüfus merkezlerine zarar veren vicdansızca saldırıları" ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaş tercihini durdurmayı amaçlayan diplomatik çabalar hakkında konuştuğu belirtildi.

Açıklamaya göre Blinken görüşmede ülkesinin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini yineledi.

Pentagon da, ABD Savunma Bakanı Austin ile Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov arasında yapılan görüşmeyle ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, iki bakanın görüşmede Ukrayna ordusuna savunma amaçlı güvenlik yardımlarının devamı konusunu ele aldıkları kaydedildi.

02:45

Pentagon Ukrayna’ya Savaş Uçağı Planlarını Reddetti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ikinci bir ülke üzerinden olsa dahi MiG savaş uçaklarının Ukrayna’ya tedarik edilmesine yönelik her türlü plana kapıyı kapattı. Bakanlık, bu türden bir adımı, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin etkinliği üzerinde ciddi boyutta bir değişim yaratmayacak “yüksek riskli” bir girişim olarak niteledi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby
Pentagon Sözcüsü John Kirby

Pentagon Sözcüsü John Kirby günlük basın brifinginde, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Polonyalı mevkidaşıyla bugün bir görüşme yaptığını ve Polonyalı bakana Amerika’nın konuyla ilgili değerlendirmesini aktardığını bildirdi. Kirby, ABD’nin, Ukrayna’nın hava savunma ve zırhlı araç delici silah sistemleri gibi daha kritik öneme sahip askeri ihtiyaçlarını karşılayacak diğer seçenekleri değerlendirdiğini belirtti.

Polonya dün yaptığı açıklamada, MiG-29 jetlerinin tümünü daha sonra Ukrayna’ya teslim edilmek üzere Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde ABD’nin ücretsiz kullanımı için konuşlandırmaya hazır olduğunu bildirmişti. Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada diğer NATO ülkelerine benzeri adım atmaları çağrısı yapılmıştı.

Haberin devamı için tıklayın.

02:21

IMF’den Ukrayna’ya 1,4 Milyar Dolarlık Acil Yardım Fonu

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna için 1,4 milyar dolarlık acil yardım fonuna onay verdi. IMF’dan yapılan açıklamada, icra kurulunun onayladığı finansmanın, Ukrayna’nın acil harcama ihtiyaçlarını karşılamasına ve Rusya’nın işgalinden kaynaklanan ekonomik etkileri hafifletmesine yardımcı olmayı amaçladığı bildirildi.

IMF, Ukraynalı yetkililerin Fon’la mevcutbir stand-by anlaşmasını iptal ettiğini ancak koşullar elverdiğinde yeniden inşa ve büyümeye odaklanan uygun bir ekonomik program üzerinde IMF’yle birlikte çalışacaklarını belirtti.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, “Rus ordusunun Ukrayna’yı işgali dev boyutta bir insani ve ekonomik krize yol açtı” diyerek, Ukrayna’da bu yıl derin boyutta bir resesyon yaşanacağı tahminini dile getirdi.

Georgieva, “Finansman ihtiyaçları çok büyük ve savaş devam ettikçe çok daha artabilir” ifadesini kullandı.

IMF, savaşın şimdiden çok ciddi sonuçlara yol açtığını vurgulayarak, 13 günde 2 milyonun üzerinde kişinin ülkeden kaçtığına ve kilit altyapı tesislerinin büyük hasar gördüğüne dikkat çekti.