Ukrayna Krizinde Son Gelişmeler

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ordusunun özel kuvvetlerine Ukrayna'nın doğusunda Rusya tarafından tanınan ayrılıkçıların denetimindeki Donbas bölgesine yönelik 'koruma operasyonuna' başlama talimatı verdi

Ukrayna Krizinde Son Gelişmeler

Borrell: "Eşi görülmemiş bir yaptırım paketi hazırlıyoruz"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Komiseri Josep Borrell, Rusya'nın 'benzeri görülmemiş bir izolasyon' riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Borrell, Brüksel'de yaptığı açıklamada, "Rus liderler eşi görülmemiş bir tecritle karşı karşıya kalacaklar. Şimdiye kadar görülmemiş yeni bir yaptırım paketi hazırlığındayız" dedi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı: "Saldırılarda En Az 8 Can Kaybı Var"

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rus ordusunun Ukrayna topraklarına yönelik olarak başlattığı saldırılar sonucu en az 8 can kaybı olduğunu 9 kişinin de yaralandığını açıkladı.

EASA: "Ukrayna hava sahası yakınlarındaki uçaklar vurulabilir"

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), Ukrayna hava sahası yakınlarındaki sivil uçaklar için "yüksek risk" olduğunu ve kasıtlı olarak saldırıya uğramaları tehlikesi bulunduğunu açıkladı. EASA , "Tüm havayollarına bölgenin artık aktif bir çatışma hava sahası olduğunu hatırlatıyoruz" şeklinde bir duyuru yaptı. Açıklamada, "Tüm hava yollarının son derece dikkatli olmaları" ve Rusya-Ukrayna sınırının 100 deniz mili içindeki hava sahasını kullanmaktan kaçınmaları gerektiği belirtildi.

Ukraynalı Milletvekili'nden Türkiye’ye Çağrı

Rusya’nın Donbas bölgesine operasyon başlattığı ilk saatlerde başkent Kiev’den VOA Türkçe’ye açıklamalarda bulunan Ukraynalı milletvekili Rüstem Umerov, Türkiye’deki Ukrayna Büyükelçiliği’nden yapılan çağrının bir benzerini yaptı. Komşu ve müttefiki olarak tanımladığı Türkiye’yi yanlarında görmek istediklerini belirten Umerov, “Karadeniz ülkesi. Komşu ülke. Tabii biz farklı din dil, ırk diyebiliriz ama yine de komşuyuz. Tabii Türkiye'ye çok güveniyoruz. Türkiye'nin Ukrayna için yürütmüş olduğu diplomasi kanallarını kullanmaya çalışıyoruz. Neden? Çünkü Türkiye'ye güveniyoruz. İleride dediğimiz gibi ülkemizin müttefiki olursa tabii bizim için büyük bir avantaj olur. Çünkü sadece Kırım Tatar Türkleri olarak değil de Ukrayna vatandaşları olarak Türkiye'ye güveniyoruz” dedi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreteri de olan Kırım asıllı milletvekili Umerov, Ukrayna’nın Rusya’ya yanıt vermeye hazır olduğunu ancak karşılarında kendilerinden 10 kat daha güçlü bir ordu olduğunu söyledi:

“Müttefiklerimizden destek istiyoruz. Yeterli silahlarımız yok. Ama yine de ilave gelirse, mühimmat gelirse çok iyi olur. Çünkü bizden 10 kat daha büyük bir orduyla savaşıyoruz ve ordunun neden bizim topraklarımızı işgal etmek istediğini de anlamıyoruz. 300 bine yakın bir askeri gücümüz var. 300 bine yakın jandarma ve polis ve İçişleri mensupları var. Bir de 400 bine yakın gazimiz var. Dolayısıyla şu anda hali hazırda Savunma ve İçişleri Bakanlığı güçleri ve gazilerimiz katılır. Ama bakıyorum ki insanlar hiç panik yapmıyor. Dolayısıyla burada yeme içme konusunda sıkıntı, kıtlık görmüyoruz. Sadece silah konusunda sıkıntı var. Bütün mağazalar doldu. Silah alamıyor insanlar. Çünkü kendilerini korumak istiyorlar. Kişisel savunma için silah almaya çalışıyorlar.”

Amerika Başkanı Joe Biden, Ukrayna’da yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede Rusya’ya sert yaptırımların uygulanacağını, Ukrayna halkına destek ve yardım sağlamaya devam edeceklerini bildirdi. Rustem Umerov, bugüne dek garantör ülkelerin aldıkları sorumluluklarını yerine getirmediğini, buna ABD’nin de dahil olduğunu savundu.

Umerov, “Amerika bizim müttefikimiz. Bu zamana kadar hep yanımızdaydı ancak yürütmüş olduğu diplomatik ve politik kanallar maalesef o kadar verimli çalışmıyor. Tabii vermiş olduğu garantörlük anlaşmalarını yerine getirmesini arzu ediyoruz. Budapeşte Memorandumu ve başka anlaşmalara göre bizim yanımızda bulunması gerekiyordu. Bu zamana kadar garantörlerden kimse almış olduğu sorumlulukları yerine getirmedi. Şimdi Amerika'dan ne bekliyoruz? Bir istikrarlı politika yürütmesini. Biz Avrupa Birliği Birliği'ne girmek istiyoruz, NATO'ya girmek istiyoruz ve Amerika bu konuda bize yardımcı olmasını istiyoruz” dedi.

Macron, Güvenlik Konseyi'ni topladı

Fransa Cumhurbaşkanı ve AB Dönem Başkanı Emmanuel Macron, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve AB Konsey Başkanı Charles Michel başta olmak üzere, dünya lideri ve yöneticilerle telefonda görüştükten sonra, Elysee Sarayı'nda Güvenlik Konseyi'ni topladı.
Fransa Güvenlik Konseyi, Macron başkanlığında Elysee Sarayı'nda toplandı. Elysee, G7 zirvesi, AB zirvesi ve NATO liderler zirvesinin toplanacağını kaydetti.
Zelenski, telefon görüşmesinde Macron'a ülkedeki durumu açıkladıktan sonra, "Ukrayna'yı desteklemek için birden fazla müdahale" çağrısında bulundu. Zelenski, Avrupa Birliği'nden "Rus saldırısına karşı birlik içinde hareket etmesini " istedi. Macron da Zelenski'ye "Fransa'nın tam desteği ve dayanışması" konusunda güvence verdi.

Rusya Ukrayna'ya Saldırdı Dolar/TL kuru 14 lirayı aştı

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekat başlatmasının ardından, Dolar/TL kuru Aralık ayından bu yana ilk kez 14 TL'yi geçti.

Dün piyasaların kapanışına doğru 13,8’in üzerine tırmanan Dolar/TL’nin kuru yükselişini sürdürürken, şu an 14,22 TL seviyesinde seyrediyor.

Euro/TL kuru da 16,12 seviyesinden işlem görüyor.

Polonya'dan NATO'ya 4. Madde Çağrısı

Polonya hükümeti, NATO'dan İttifak Antlaşması'nın taraflardan birinin güvenliğine yönelik bir tehdit olması durumunda istişareler sağlayan 4. Maddesini etkinleştirmesini istedi. Polonya hükümet sözcüsü Piotr Müller, "Biraz önce Brüksel'deki büyükelçi bir grup müttefikle birlikte NATO genel sekreterine böyle bir talepte bulundu" dedi.

Çin: "Bazı ülkeler ABD'nin yangına körükle gitmesini takip ediyor"

Çin, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlikte, ABD'nin tavrını eleştirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD, yangına körükle gitmekle itham edilirken bazı ülkelerin de ABD'nin bu tavrına destek verdiği ve onu takip ettikleri ifade edildi.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi: "Türkiye'ye sesleniyorum Ukrayna'ya yardım edin"

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'ye yardım çağrısında bulundu. Bodnar, elçiliğin resmi Twitter hesabında yapılan paylaşımda "Türk yönetimine sesleniyorum #Ukrayna’ya yardım ediniz. Çanakkale Boğazı’nın kapatılması için talepte bulunuyoruz. Rus tarafına yaptırım uygulanmasını istiyoruz. Buradaki Rusların hisselerine el konulmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski: "Dünya Bizimle Birlikte"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Twitter hesabından yeni bir açıklama paylaştı. Zelenski mesajında "Liderle görüşmeye devam ediyorum. Katar Emiri Tamim Bin Hamad da desteğini iletti. Dünya bizimle birlikte" ifadelerini kullandı.

Stoltenberg: " NATO müttefikleri toplanacak"
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, saldırının ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Rusya'nın sayısız sivilin hayatını riske atan Ukrayna'ya yönelik pervasız ve sebepsiz saldırısını şiddetle kınıyorum. Tekrarlanan uyarılarımıza ve diplomasi için bitmek bilmeyen çabalarımıza rağmen, Rusya bir kez daha egemen ve bağımsız bir ülkeye karşı saldırganlık yolunu seçmiştir. Bu, uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir ve Avrupa-Atlantik güvenliğine ciddi bir tehdittir" dedi.

Stoltenberg, Rusya'yı askeri harekatını derhal durdurmaya ve Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymaya çağırarak "NATO müttefikleri, Rusya'nın saldırgan eylemlerinin sonuçlarını ele almak için biraraya gelecek. Bu korkunç zamanda, Ukrayna halkının yanındayız. NATO, tüm müttefikleri korumak ve savunmak için gereken her şeyi yapacaktır" diye konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba: "Kimse Kaçmıyor"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Kuleba mesajında “Dünyadaki Ukrayna vatandaşları: Putin saldırdı ama kimse kaçmıyor. Ordu, diplomatlar, herkes işlerinin başında. Ukrayna savaşıyor. Ukrayna kendini savunacaktır. Ukrayna kazanacaktır. Putin’in işgaliyle ilgili gerçeği ülkelerinizde paylaşın ve hükümetlere acil hareket etmeleri için çağrıda bulunun” ifadelerini kullandı.

Kiev'deki ABD Elçiliği'nden ABD Vatandaşlarına "Sığınaklara Gidin" Uyarısı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki ABD Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabından Ukrayna'da yaşayan ABD vatandaşlarının mümkün olan alanlardaki sığınaklara gitmeleri tavsiyesinde bulunuldu. Paylaşılan mesajda, eğer bulunulan binada sığınak yoksa o durumda da binanın en alt katlarına gidilmesi ve dış duvarlar ve pencerelerden uzak durmaları tavsiyesinde bulunuldu. Açıklamada Kiev, Kharkiv, Mariupol, Odesa ve Ivano-Frankivsk şehirlerinin Rusya tarafından hedef alındığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Güvenlik Zirvesi'ni Topluyor

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı askeri operasyon sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün Beştepe'de güvenlik zirvesi toplanıyor. Acil gündemle yapılacak toplantı saat 11:00'da başlayacak.

Almanya'da Ukrayna'ya Destek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısını "mümkün olan en güçlü şekilde" kınadığını açıkladı. Scholz, saldırının "uluslararası hukukun bariz bir ihlali" olduğunu ve "hiçbir şeyle gerekçelendirilemeyeceğini" söyledi. Başbakan, "Bugün, Ukrayna için korkunç ve Avrupa için de kapkara bir gün" dedi. Sabah saatlerinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski'yle telefonda görüştüğünü açıklayan Scholz, Zelenski'ye "Bu zor saatlerde Almanya'nın tam dayanışması" konusunda güvence verdiğini bildirdi. Scholz açıklamasında "Rusya bu askeri harekatı derhal durdurmalı " derken, Putin'in "acımasız bir saldırı başlattığını", buna verilecek tepkiyi NATO, AB ve G7 kapsamında ele alacaklarını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Ukrayna'ya karşı askeri harekatı şiddetle kınadığını bildirdi. "Ukrayna’ya saldıran Rusya, uluslararası düzenin en temel kurallarını çiğniyor. Uluslararası toplum, Rusya'nın yol açtığı bu utanç gününü affetmeyecek" diye yazılı bir açıklama yapan Baerbock "Ukrayna'yla sonsuz dayanışma içindeyiz" diye yazdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski'yle Görüştü

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Macron'un Zelenski'yle telefonda görüştü ve iki Cumhurbaşkanı ülkenin doğusundaki durumdaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Görüşmede Macron, Ukrayna'ya verdiği desteği ve ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlılığını yineledi. Ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı'nın mevcut durumdaki soğukkanlılığını da övdü. Fransa'nın Ukrayna'ya ekonomik ve mali konularda ve savunma teçhizatında sağladığı ve sağlamaya devam edeceği destek ele alındı.

Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya verebileceği destek de 24 Şubat Perşembe günü yapılacak Avrupa Konseyi olağanüstü toplantısının gündeminde olacak.

Rusya Savunma Bakanlığı: "Siviller hedef alınmayacak"

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya yönelik olarak başlatılan operasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, askeri operasyonlarda sivillerin hedef alınmayacağını bildirdi. Bakanlık ayrıca şu ana kadar düzenlenen saldırılarda Ukrayna'nın hava üslerinin hedef alındığını ve hava gücünün etkisiz hale getirildiğini iddia etti.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Türk Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'da yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik bir açıklama yayımladı. Açıklamada Ukrayna hava sahasının kapalı olması nedeniyle vatandaşlardan evlerinde ya da güvenli yerlerde kalmaları ve seyahat etmemeleri istendi. Bakanlık ayrıca Ukrayna'dan ayrılmak isteyenler için gerekli destek ver yönlendirmenin sağlanacağını ifade etti.

Açıklamada;

"Bize aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi: +903122922929

Kiev, Çernihiv, Çerkassiy, Himelnitskiy, Harkiv, Ternopil, Sumi, Rivne, Poltava, Lviv, Luhansk, Jitomir, Dnipropetrovsk ve Volin’de yaşayan vatandaşlarımız için Kiev Büyükelçiliği Acil Durum Hatları: +380632114765, +380632557748, +380935394612

Odesa, Mikolayiv, Kirovohrad, Kropivnitskiy, Ivano-Frankivsk, Çernivtsi, Herson, Zaporijya, Ujhorod, Donetsk, Vinnitsa’da yaşayan vatandaşlarımız için Odessa Başkonsolosluğu Acil Durum Hatları: +380937110024, +380937110026"

bilgileri de paylaşıldı.

Türk Dışişleri: "Ukrayna'dan ayrılmak isteyen vatandaşlara destek sağlanacak"

Dışişleri Bakanlığı Ukrayna'dan ayrılmak isteyen vatandaşlarına gerekli desteği vereceğini açıkladı.

Bakanlık Türk vatandaşlarına güvenli bir yer kalmaları ve seyahatten kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.

Rusya uçağının düşürüldüğünü yalanladı

Ukrayna ordusu ülkenin doğusundaki Luhansk bölgesinde 5 Rus uçağının ve 1 Rus helikopterinin düşürüldüğünü açıkladı.

Rusya ise Ukrayna semalarında uçağının düşürüldüğünü yalanladı.