Ukrayna-Rusya Heyetleri İstanbul'da Masada

Ukrayna-Rusya heyetleri bu kez İstanbul’da müzakere masasına oturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan heyetlere seslenerek, "Bir an önce ateşkesin ve barışın sağlanması herkesin faydasına olacaktır. Artık görüşmelerden somut sonuçların alınması gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz" dedi

Ukrayna-Rusya Heyetleri İstanbul'da Masada
Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde heyetler arasında yürütülen müzakereler öncesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taraflara seslendi

Ukrayna savaşında beşinci haftaya girilirken, Ukrayna-Rusya heyetleri bu kez İstanbul’da müzakere masasına oturdu.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde heyetler arasında yürütülen müzakereler öncesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taraflara seslendi.

Çatışmaların dost ve komşu olarak kendilerini derinden üzdüğünü ifade ederek, Türkiye olarak barış ve istikrar için bölgede ve ötesinde sorumluluk üstlenmekten hiçbir zaman kaçınmadıklarını ve kaçınmayacaklarını vurguladı.

Erdoğan, “Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Çatışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu trajediyi durdurmanın tarafların elinde olduğunu belirterek, "Bir an önce ateşkesin ve barışın sağlanması herkesin faydasına olacaktır. Artık görüşmelerden somut sonuçların alınması gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. Gelinen aşama itibarıyla heyet üyeleri olarak sizler tarihi bir sorumluluk üstlendiniz. Tüm dünya sizlerden gelecek hayırlı ve müjdeli haberleri bekliyor. Liderlerinizin yönlendirmesiyle barışın temelini atıyorsunuz. İşinizi kolaylaştıracak her türlü katkıya biz hazırız" ifadelerini kullandı.

"Liderler görüşmesine de ev sahipliği yapmaya hazırız"

Her iki ülkenin kaygılarını giderecek ve uluslararası toplumun kabul edeceği bir çözüme ulaşılmasının mümkün olduğunu belirten Erdoğan “Sizlerin, barışın yeniden tesisi için inisiyatif almaktan kaçınmayacağınıza inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin görüşmelerde arabuluculuk rolünün bulunmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Ancak sizler talep ettiğiniz müddetçe, ihtiyaç duyduğunuz sürece kolaylaştırıcı imkanları sağlamaya devam edeceğiz. Görüşmelerde zor ve çetrefilli konuları ele aldığınızın elbette farkındayız. Bununla birlikte masadaki önerilerin ve varılacak uzlaşmanın ileride sağlanacak nihai barışın temelini oluşturacağı da muhakkaktır. Sorumluluk duygusu, özveri ve yapıcı bir anlayışla, kalıcı, hakkaniyete dayalı sürdürülebilir bir çözüme ulaşabileceğinize eminim. Sizlerin müzakerelerde sağlayacağınız ilerleme bir sonraki aşama olan liderler düzeyindeki teması da mümkün hale getirecektir. Böyle bir görüşmeye de ev sahipliği yapmaya hazırız. Sizlerin burada bir araya gelmesi bile dünyada ve ülkelerinizde başlı başına bir umut sebebidir. Barışa giden yoldaki gayretlerinizin hayırlı neticelere dönüşmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

"Azami talebimiz ateşkes"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ülkesinin devlet televizyonunda dün yaptığı açıklamada,"Devlet başkanımız heyetimize çok net talimatlar verdi. Halk, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacağız" dedi.

Kuleba ayrıca, "Türkiye'deki müzakerelerde asgari talebimiz insani sorunların çözümü, azami talebimiz ise ateşkes ve bunun için sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacaktır" ifadelerini kullandı.

Aslı Aral