Ukrayna-Rusya Savaşı Büyüyecek mi?

MetalinkTv'ın takip ettiği basın toplantısında Dişişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Ukrayna-Rusya Savaşı Büyüyecek mi?
Dişişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ,Büyükelçi Ahmet Başar Şen ile Basın Toplantısında
Ukrayna-Rusya Savaşı Büyüyecek mi?
Ukrayna-Rusya Savaşı Büyüyecek mi?
Ukrayna-Rusya Savaşı Büyüyecek mi?

Dişişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı Belçika'da yapmış olduğu ziyaretler sonrası Berlin'de Ukrayna-Rusya savaşı kapsamında Türkiye Avrupa ilişkileri üzerine yapmış olduğu çalışmaları Berlin'de yerel ve ulusal Türk basınına anlattı.

MetalinkTv'in takip ettiği basın toplantısında Mustafa Ekşi ''son zamanlarda Ukrayna-Rusya savaşı bağlamında Almanya tedbirler almaya çalışıyor. Savaşın daha da büyüyeceği gözüküyor.Siz muhataplarınızla konuşmalarınızda  bu izlenimi aldınız mı ? '' Sorusuna,Bakan Kaymakcı , '' Tabi şu veya bu yönde izlenim aldığımı söylemem doğru olmaz.Biz akan kanın bir an önce durdurulması için çabalarımızı sürdürüyoruz.Antalya diplomasi forumunda Dişişleri bakanımızın çabaları, Cumhurbaşkanımızın gerek selenki gerek Putinle yaptığı ikili toplantılarda sanıyorum önemli bir katkımız oldu.''

Bakan Kaymakcı konuşmasına şöyle devam etti. 2 senedir bir araya gelmeyen Ukrayna ve Rusya dişişleri bakanları bir araya geldi Antalya'da. Sonuçta biz ateşkes caba harcarken ,hala tahliyelerin olduğu bu savaşta insani koridorların açılması için uğraşıyoruz.

Almanya'nın beklentisi nedir bilemiyoruz ama bizim beklentimiz biran önce bu şavaşı bitirilmasini istiyoruz.Bu konuda Almanyanın da önemli katkıları var. Müzakerlerde sizlerde belki duydunuz gerekirse Türkiyenin garantör ülkesi olması yine garantör olma konusunda ismi geçen ülke isimleride var.Söylediğim gibi burada hem Türkiyenin hem Almanyanın bir anönce barışın sağlanması için  önemli çabaları ve ağırlığı var '' 

Fotoğraf :Hüsayin İşlek
Videografie: Bedii Selvi 
Haberin Metni:Mustafa Ekşi