"Ukrayna Yalnız Bırakıldı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Demokrasi Forumu'nda, Batı'nın Kırım'ın ilhakına ses çıkarmamasının bugünkü tabloda katkısı olduğunu, uluslararası toplumun Ukrayna'ya gereken desteği vermediğini söyledi

"Ukrayna Yalnız Bırakıldı"

"Ukrayna Haklı Davasında Yalnız Bırakıldı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da düzenlenen Diplomasi Forumu'nun açılışında konuştu.

Konuşmasına "Rusya ve Ukrayna krizinin ardından Dışişleri Bakanları seviyesindeki ilk görüşmenin burada gerçekleşmiş olması, forumun amacına ulaştığını gösteriyor" diyerek başlayan Erdoğan, dünyada yaşanan açlığın küresel istikrarı engellediğini vurguladı. Erdoğan bu konuda, "Açlık virüsü her yıl dünyada koronavirüsten daha fazla insanın hayatına mal oluyor. Bugün dünyada her 10 saniyede bir çocuk açlıktan ve susuzluktan ölüyor. 800 milyon insan temel gıda maddelerine ulaşamıyor. Böyle bir dünyada istikrar tesis edilemez" ifadelerini kullandı.

"Türkiye hem Akdeniz, hem Karadeniz ülkesidir. Ukrayna ve Rusya, Karadeniz’den komşumuz ve dostumuz. Komşularımız arasında sıcak çatışma olması bizi üzmüştür. Ukrayna’ya yönelik gayri meşru adımları reddediyoruz" şeklinde konuşan Erdoğan, Batılı ülkelerin Rusya'nın Kırım'ı ilhakı karşısında sessiz kaldığını kaydetti.

"Kırım’ın ilhakına Batı ses çıkarmış olsaydı, bugünkü tabloyla karşı karşıya kalmış olur muyduk? Uluslararası toplum gereken desteği vermedi" diyen Erdoğan, "Ukrayna haklı davasında yalnız bırakıldı" şeklinde konuştu.

"Yangına körükle gidilmemesi gerektiğini" vurgulayan Cumhurbaşkanı, "Ukrayna’nın haklı mücadelesine zarar verecek adımlar atılmamalı. Rus kültürüne yönelik faşizan uygulamalar asla kabul edilemez" dedi.

Erdoğan, sözlerini, "Türkiye, barış ve istikrarı yeniden tesis etmek için yoğun çaba harcıyor. Temennimiz silahların bir an önce susmasıdır. Yoğun diplomasi trafiğimizi sürdürüyoruz. Çözüm tekliflerimizi muhataplarımızla paylaşacağız" ifadeleriyle tamamladı.

12:28

Ukraynalı Göçmen Sayısı 2,5 Milyonu Geçti

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı başlatmasının ardından geçen iki haftadan uzun sürede ülkeyi terk edenlerin sayısı 2,5 milyonu geçti. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada, sadece son bir günde ülkeden yaklaşık 200 bin kişinin çıkış yaptığı belirtildi. BM ayrıca Ukrayna'da ülke içerisinde de en az 1 milyon 850 bin kişinin yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

11:53

Rusya: "Ortadoğu Ülkelerinden 16 Bin Gönüllü Ukrayna'ya Karşı Savaşmak İstiyor"

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkesinin Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşta kendilerine destek vermek isteyen Ortadoğu ülkelerinden 16 bin gönüllünün bulunduğunu söyledi.

Şoygu bu kişilerin Ukrayna'ya gelip savaşmaya hazır olduklarını belirtti. Öte yandan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de gönüllülerin savaşa katılmasına izin vermek istediğini söyledi. Putin ayrıca Batılı ülkelerden Ukrayna'ya gönderilen ve Rus askerlerinin eline geçen Amerikan yapımı Stringer ve benzeri füzeleri Donetsk ve Luhansk'taki Rus ayrılıkçılara verilmesine onay verdiğini belirtti.

11:44

'Ruslar Bir Hastane Daha Vurdu' İddiası

Rusya'nın bir çocuk hastanesini vurmasının ardından bugün de Harkiv kentinde bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesini vurduğu iddia edildi. Harkiv'deki yerel yetkililer sabah saatlerindeki bombardımanda hastanenin hedef alındığını söyledi. Henüz ölü ya da yaralı olup olmadığına dair bir açıklama yapılmadı.

11:37

İngiltere: "Rusya Kiev Saldırısına Hazırlanıyor Olabilir"

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarındaki askeri konvoyun ağır da olsa şehre doğru ilerlemeye devam ettiğini ve yeniden organize olduğunu belirtti.

Açıklamada, daha önce uzunluğu 64 km'ye ulaştığı belirtilen konvoyun yeniden bir düzenlemeye gittiğine dikkat çekildi. İngiltere Savunma Bakanlığı, konvoyun yeniden organize olması ve konuşlanmasının önümüzdeki günlerde başkent Kiev'e doğru başlatılacak operasyondan kaynaklanıyor olabileceğine işaret etti.

04:22

Maxar: “Kiev Yakınındaki Rus Askeri Konvoyu Dağılıp Yeniden Konuşlandı”

Uydudan çekilen görüntülere göre, en son Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeybatısında Antonov havaalanının yakında görülen dev Rus askeri konvoyu büyük oranda dağıldı ve yeniden konuşlandı.

Özel Amerikan şirketi Maxar Technologies MAXR.N, görüntülerde, zırhlı birliklerin havalanı çevresindeki kasabalarda manevra halinde görüldüğünü bildirdi.

Maxar, araçlar, tanklar ve zırhlı birliklerden oluşan 64 kilometrelik konvoyun kuzeydeki bazı kısımlarının ormanlık alanlara ve Lubyanka kenti yakınlarına yeniden konuşlandığı, civarında da ateşlemeye hazır konumda taşınabilir obüslerin bulunduğunu belirtti.

Konvoy geçen hafta başlarında başkentin yakınında konuşlanmış ancak ilerlemesinin durduğu görülmüştü. Durmanın nedenleri arasında gıda ve yakıt yetersizliğini gösteren haberler çıkmıştı. Amerikalı yetkililer, Ukraynalı askerlerin de konvoyu tanksavar füzelerle hedef aldığını bildirmişti.

02:43

BMGK Rusya’nın ‘Biyolojik Faaliyet’ İddiasını Görüşecek

Washington ve Moskova arasında “Ukrayna’da biyolojik ve kimyasal faaliyet’’ iddiaları üzerinden başlayan tartışmanın ardından Rusya konuya ilişkin BM Güvenlik Konseyi toplantısı çağrısında bulundu. BM Güvenlik Konseyi’nin Cuma günü toplanması bekleniyor.

Rusya’nın BM temsilcisi yardımcısı Dimitri Polyanksy, ABD’nin Ukrayna topraklarında askeri biyolojik faaliyetlerde bulunduğunu iddia ederek toplantı talebini Twitter’dan paylaştı.

Rus yetkili BM Güvenlik Konseyi’nin Cuma günü toplanması talebinde bulunduklarını belirtti.

Diplomatlar Rusya’nın herhangi bir delil sunmadan ortaya attığı iddiaları görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi’nin Cuma günü toplanacağını belirtti.

Rusya’nın toplantı talebi, Biden yönetiminin, Rusya’nın “ABD desteğiyle Ukrayna’nın kimyasal ve biyolojik laboratuvar işlettiğine’’ ilişkin suçlamaları reddetmesinin ardından geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova’nın suçlamalarına karşılık olarak Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kimyasal ya da biyolojik silah kullanabileceği uyarısında bulundu.

Psaki Rusya’nın iddiasını “mantık dışı’’ olarak niteledi. Psaki Twitter’dan paylaştığı açıklamada, “Bütün bunlar Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik nedensiz ve haksız saldırısını haklı çıkarmaya çalışmak için kullandığı bir taktik’’ ifadelerini kullandı.

02:29

Ukrayna: “Siviller Mariupol’dan Çıkamıyor”

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, Rus kuşatması altındaki Mariupol’dan tek bir sivilin bile ayrılamadığını söyledi. Ulusal televizyon kanalında konuşan Vereshchuk, Rus güçlerin sivillerin tahliyesine izin vermek için geçici ateşkese saygı göstermediğini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski de televizyondan yayınlanan konuşmasında, Rus tanklarının insani yardım koridoruna saldırması nedeniyle kente gıda, su ve ilaç gönderme çabalarının başarısız olduğunu kaydetti.

430 bin nüfuslu liman kentinde telefonlar ve ısıtma sisteminin çalışmadığı ve birçok kişinin elektriksiz kaldığı belirtiliyor. Kentte özellikle gece saatlerinde dondurucu soğuklar etkili oluyor. Cesetlerin toplu mezarlara gömüldüğü, caddelerin yanan arabalar, cam parçaları ve yıkılmış ağaçlarla dolduğu haberleri geliyor.

"Bu düpedüz bir terör"

Zelenski, “Bu deneyimli teröristler tarafından işlenen düpedüz bir terör. Dünya bunu bilmeli. Hepimiz bir terörist devletle baş ediyoruz” dedi.

Zelenski, Ukraynalı yetkililerin Perşembe günü diğer beş kentten 40 bine yakın kişiyi tahliye etmeyi başardığı bilgisini de verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, Cuma günü ateşkes ilan edeceğini ve Mariupol’un yanısıra Kiev, Sumy, Harkiv ve Çernihiv’den de insani yardım koridorları açacağını bildirdi.