“Vaka Sayısı Günlük 40 Kat Arttı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de corona virüsü vakalarının günlük 40 kat, hastane yükünün ise 3 kat arttığını açıkladı. Koca, yeterli kadar ilaç ve aşı bulunduğunu belirterek, "Yeniden kapanma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam" dedi

“Vaka Sayısı Günlük 40 Kat Arttı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de corona virüsü vakalarının günlük 40 kat, hastane yükünün ise 3 kat arttığını açıkladı.

Koca, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye’deki corona virüsü vakalarının giderek arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz."

Vatandaşlara hatırlatıcı aşı dozlarını yaptırmaları çağrısında bulunan Koca, özellikle 50 yaş üstü, kronik hastalığı ve riskli olanların aşıyı hassasiyetle uygulamalarını ve kalabalık ortamlarda maskelerini takmalarını önerdiklerini kaydetti.

“Aşımız, ilacımız var”

Koca yeterli ilaç ve aşı bulunduğunu belirterek, “Kişisel tedbirlere uyarak Kovid'le yaşamayı artık öğrendik. Kovid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir influenza gibi düşünün. Zaten son dönemde de belirtileri grip benzeri seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor ve beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu gibi gelişiyor. Ama ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha belirgin, hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız lazım" diye konuştu.

“Yeniden kapanma olmayacak”

Yeni yoğun bakımlar açılmasının söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine ise Koca, "Hayır, şu an yenilerin açılması gibi bir durum yok. Panik havası yok ama biz bundan sonra tedbirlere devam ederek Kovid'le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeniden kapanma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam" ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Almanya Yeni Corona Virüsü Dalgasına Hazırlanıyor