Venezuela Sınırında Gerginlik Artarken Ülkeye İlk Yardım Girişi Oldu

Venezuela-Kolombiya sınırında gerginlik arttı. Venezuela’nın sınırdaki Urena kasabasında halk, askerler tarafından Kolombiya sınırındaki köprüye yerleştirilen barikatlar ve dikenli telleri kaldırmaya çalıştı. Geçici Devlet Başkanı Guadio "İlk yardım Brezilya sınırından ülkeye girdi" açıklaması yaptı

Venezuela Sınırında Gerginlik Artarken Ülkeye İlk Yardım Girişi Oldu

Venezuela-Kolombiya sınırında gerginlik arttı. Venezuela’nın sınırdaki Urena kasabasında halk, askerler tarafından Kolombiya sınırındaki köprüye yerleştirilen barikatlar ve dikenli telleri kaldırmaya çalıştı.

Bunun üzerine Venezuela askerleri halka biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler de askerlere taş attı. Urena sokaklarında göstericilerin lastik yaktıkları ve bazı araçları da ateşe verdikleri belirtiliyor. Sınırda bu gerginlik yaşanırken Kolombiya Göçmenlik Ofisi, Venezuela tarafından 4 askerin sınırı geçerek yardım istediğini bildirdi. Askerlerin rütbesi açıklanmadı. Yayınlanan bir videoda askerlerin silahlarını bırakarak teslim olur durumda Kolombiya tarafına geçtikleri görülüyor.

Kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido Twitter hesabından yayınladığı bir mesajla Brezilya sınırından ilk yardım kamyonunun ülkeye girdiğini haber verdi.

Juan Guaidó@jguaido

¡Atención Venezuela!

Anunciamos oficialmente que YA ENTRÓ el primer cargamento de ayuda humanitaria por nuestra frontera con Brasil.

¡Esto es un gran logro, Venezuela!

¡Seguimos!

63.5K

5:09 PM - Feb 23, 2019

Twitter Ads info and privacy

40.1K people are talking about this

Guaido, "Dikkat Venezuela! İlk insani yardımın Brezilya sınırından ülkemize girdiğini resmen duyuruyoruz. Bu büyük bir başarı, Venezuela" ifadelerini kullandı.

Kolombiya-Venezuela sınırı arasındaki Simon Bolivar Köprüsü halen Venezuela ordusu tarafından barikatlarla kapatılmış durumda. Amerika’nın Venezuela sınırına gönderdiği insani yardımlar uluslararası açıdan durumu tartışmalı hale gelen Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından ülkeye sokulmuyor. Maduro, söz konusu yardımların Amerika tarafından kendisine karşı düzenlendiğini söylediği darbe girişiminin bir parçası olduğunu iddia ediyor.

Kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido uluslararası yardımların haftasonu Venezuela’ya gireceğini söylemişti. Guaido’nun bugün Kolombiya ve Şili devlet başkanlarıyla birlikte ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Öte yandan Brezilya da Venezuela sınırına yardım malzemeleri gönderdi. Ancak Venezuela ordusu dün sınıra ulaşan bu yardımların da ülkeye girmesine izin vermedi. Brezilya Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada Venezuela’ya yardımların ülkeye kabul edilmesi çağrısı yaptı. Sınırdaki köyde göstericiler orduyu yardımların geçişine izin vermediği gerekçesiyle protesto etti. Sınır bölgesinde askerlerin ateş açması sonucu bir çift öldürüldü.

ABD de askerlerin sivil hakla ateş açmasını kınadı.

Dün Kolombiya’nın sınır kasabası Cucuta’da düzenlenen ve Venezuela’ya sınırı yardımlara açması talebi yapılan konsere 200 bin kişi katıldı. JuanGuaido’da sürpriz biçimde konsere katıldı. Guaido daha sonra da yardımların bekletildiği tesislerden birinde açıklama yaptı. Guaido, “Bu Venezuela halkının özgürlük arayışı ve dünya ülkelerine kapılarını bizlere açtıkları için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kolombiya tarafındaki konsere karşılık Venezuela tarafında da hükümet tarafından bir konser organize edildi ancak katılımın düşük olduğu gözlendi.