Venezuela'nın Türkiye’ye İhracatı Yüzde 892 Arttı

Venezuela ve Türkiye arasında 2020 yılı Ağustos ayında imzalanan ikili ticaret anlaşmasından bir ay önce Venezuela’nın Türkiye’ye ihracatı 1,5 milyon doların altındayken, bu rakam geçen Aralık ayında 129 milyon doları aştı.

Venezuela'nın Türkiye’ye İhracatı Yüzde 892 Arttı

Amerikalar Arası Kalkınma Bankası’nın (IDB) yayınladığı 2021 raporuna göre Venezuela yüzde 78,3 artışla ihracatını en fazla arttıran Güney Amerika ülkesi oldu.

Venezuela’da ihracatta kaydedilen bu artışta en önemli paylardan biri de Türkiye’ye ait.

Geçen yıl Türkiye’ye yaptığı ihracatı yüzde 892 arttırarak 551 milyon 235 bin dolara yükselten Venezuela, Türkiye’ye 2020’de toplamda 61 milyon 778 bin dolarlık ihracat yapabilmişti. Güney Amerika ülkesinin 2019 yılında Türkiye’ye yaptığı toplam ihracat 19,8 milyon dolar olmuştu.

Venezuela’nın Türkiye’ye ihraç ettiği başlıca kalemler arasında hurda ve diğer döküntüler (demir, çelik), organik kimyasal ürünler ve alüminyum bulunuyor.

İkili ticaret anlaşması Venezuela’ya yaradı

2020 yılının Ağustos ayında imzalanan ve iki ülke arasında yapılan ticarette binlerce ürüne karşılıklı gümrük avantajı sağlayan anlaşmadan bugüne kadar en çok fayda sağlayan ülke Venezuela oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Venezuela’nın Türkiye’ye yaptığı aylık ihracat, anlaşmadan önce (Temmuz 2020) 1,5 milyon doların altındayken bu rakam geçen Aralık ayında 129 milyon doları aştı.

Türkiye’nin Venezuela’ya ihracatıysa aynı dönemlerde 28 milyon dolardan 40 milyon dolara çıktı.

Türkiye’nin 2021 yılında Venezuela’ya yaptığı toplam ihracatsa yüzde 27,1 artarak 300 milyon 159 bin dolara ulaştı. Bu ihracatın büyük çoğunluğu başta hububat, un, nişasta veya süt ürünleri olmak üzere gıda ihracatına dayanıyor.

Özel sektör iç pazarda tüketim azalınca ihracata yöneldi

Venezuelalı dış ticaret uzmanı Luis Angarita, zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip ülkede 2012’de yıllık 93 milyar dolarlık ihracat gelirinin geçen yıl yaklaşık 8 milyar dolar olmasının, son 8 yılda yaklaşık yüzde 70 küçülen Venezuela ekonomisinin durumunu en net yansıtan verilerden biri olduğunu belirtiyor.

Venezuelalı dış ticaret uzmanı Luis Angarita
Venezuelalı dış ticaret uzmanı Luis Angarita

VOA Türkçe’ye konuşan Angarita, Venezuela’da en önemli ihracat kalemi olan petrolün devletin denetiminde olduğunu, ihracattaki özel sektör payınınsa geçen yıl yaklaşık 2,6 milyar dolar olarak kaydedildiğini belirtti.

Venezuela’da uzun bir aradan sonra geçen yılın son çeyreğinde enflasyonun tek haneli rakamlara düştüğüne ve ekonomik büyümenin kaydedildiğine dikkat çeken ekonomist, kriz koşullarında halkın alım gücünün düşmesiyle iç pazarda yeterli satış yapamayan üreticilerin ihracata yönelmesine ve girişimcilerin ihracat yapmak için farklı alanlarda yatırımlar yapmasına bağlıyor.

Dış ticaret uzmanı, özellikle özel sektörün 2021’de yaptığı ihracat kalemlerine bakıldığında, geleneksel ihraç ürünlerin dışında hurda ihracatındaki ve karides, yengeç gibi deniz ürünleri ihracatındaki artışlara dikkat çekiyor.

Venezuela’nın Türkiye ile yaptığı ticari anlaşmada temel hedefinin başta gıda olmak üzere yerel pazarın ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu belirten Angarita, özellikle hurda ihracatına dikkat çekiyor.

TÜİK verilerine göre de Venezuela’nın Türkiye’ye ihracatında en önemli pay, 430 milyon doların üzerindeki demir-çelik başlığı altında toplanan ürünler.

Mustafa Özdemir