"Ya Yoğun Çalışacaksınız ya da Tazminatla Ayrılacaksınız"

Sosyal medya platformu Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, şirket çalışanlarına gönderdiği mesajda, "yüksek tempo ve yoğunlukta uzun saatler" çalışma ya da üç aylık maaş içeren tazminat paketini alıp şirketten ayrılma kararını yarına kadar vermelerini istedi

"Ya Yoğun Çalışacaksınız ya da Tazminatla Ayrılacaksınız"

Sosyal medya platformu Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, şirket çalışanlarına gönderdiği mesajda, "yüksek tempo ve yoğunlukta uzun saatler" çalışma ya da üç aylık maaş içeren tazminat paketini alıp şirketten ayrılma kararını yarına kadar vermelerini istedi.

Musk, ABD’nin doğu kıyısı saatiyle yarın akşama kadar "Yeni Twitter'ın parçası olmak istiyorsunuz" şeklindeki linke tıklamayanların şirketten ayrıldıklarını varsayacağını bildirdi.

İlk kez Washington Post gazetesinin bildirdiği mesajı Reuters haber ajansı da gördü. Twitter'da mesajı alan üç kaynak, içeriği doğruladı.

Twitter, Reuters'ın açıklama talebini yanıtsız bıraktı.

Twitter'ı yeniden yapılandırmak için atılan bu son adım, Musk'ın şirketin kontrolunu ele aldıktan sonra ay başında eleman sayısını yarı yarıya azaltma kararını izliyor.

Twitter'ın harcamalarını ve şirket kültürünü eleştiren Musk, platformun maliyetlerde ciddi kesintiye gitmesi ve verdiği hizmetleri gözden geçirmesi gerektiğini söylemişti.

Musk, mesajında, "İleriye yönelik olarak, çığır açacak bir Twitter 2.0 inşa etmek ve rekabetçiliğin giderek arttığı dünyada başarılı olmak için son derece sert olmamız gerekiyor. Bu da yüksek yoğunlukta uzun saatler çalışmak anlamına gelecek. Yalnızca olağanüstü performans geçer not teşkil edecek" dedi.

Musk, liderliğindeki Twitter'ın "çok daha fazla mühendislik güdümlü" olacağını, "olağanüstü kod yazanların ekibin büyük çoğunluğunu oluşturacağını ve en fazla etkiye sahip olacağını" söyledi.

Kritik bölümlerdeki bazı çalışanlara geri dönme teklifinde bulunmaya zorlayan toplu işten çıkarmaların ardından bile, dün bazı çalışanlar işten çıkarıldıklarını söyledi.

Bu çalışanlar, işten çıkarılmalarının nedenini, Twitter ya da iç mesajlaşma sistemi üzerinden Musk ya da şirketle ilgili eleştirilerde bulunmalarına bağlıyor. Musk, Twitter'ı satın alma hedefini açıkladığında kendisini ”mutlak ifade özgürlüğü savunucusu” olarak tanımlamıştı.

İLGİLİ HABERLER

Twitter'da İşten Çıkarmalar Başladı

Bir kaynak, Reuters'a yaptığı açıklamada, "son davranışınız şirket politikasını ihlal etti" şeklinde bir mesaj içeren elektronik postayı gece aldığını, son işten çıkarma dalgasında 20'den fazla elemanın görevine aynı şekilde son verildiğine inandığını söyledi.

Bazı şirket çalışanları dün paylaştıkları Twitter mesajlarında aynı elektronik postayı aldıklarını belirtti.

Musk, dünkü Twitter mesajındaysa, "Bu dahileri kovduğum için özür dilemek istiyorum. Olağanüstü yetenekleri kuşkusuz başka yerlerde çok işe yarayacak" dedi.

Musk, geçen hafta şirket çalışanlarına gönderdiği elektronik postada, uzaktan çalışmaya artık izin verilmeyeceğini, elemanlardan haftada en az 40 saat ofise gelerek çalışmasının beklendiğini kaydetti.

Musk ayrıca Twitter'ın "yaklaşan ekonomik gerilemeden sağ kalamayacağı" uyarısında da bulundu.

Musk 56 milyar dolarlık Tesla ödeme paketini savunmak için hakim karşısına çıktı

Öte yandan Elon Musk, Delaware eyaletinde çıktığı mahkemede, CEO'su olduğu elektrikli otomobil firması Tesla'dan 56 milyar dolarlık ödeme paketini kolay performans hedefleri ve itaatkar bir yönetim kurulunun onayıyla aldığı iddialarına karşı savunma yaptı.

Tesla'daki geçmişi hakkında avukatının yönettiği soruları yanıtlayarak başlayan Musk, ödeme paketinin oluşturulduğu 2017 yılında Tesla'nın nasıl ayakta kalmaya çalıştığını anlattı.

Musk, o dönemde Tesla'nın başarılı olacağını düşünüp düşünmediğiyle ilgili soruya, "Çok düşük olasılık olarak görüyordum" dedi.

Tesla hissedarı Richard Tornetta, Musk ve Tesla yönetim kuruluna 2018 yılında açtığı davada, ödeme paketinin şartlarını dayatmak için Musk'ın şirket üzerindeki egemenliğini kullandığını kanıtlamaya çalışıyor.

Ödeme paketinin şartları arasında Musk'ın Tesla'da tam zamanlı çalışmak zorunda olmaması da yer alıyordu.

Tesla yatırımcıları, Musk'ın odağını Twitter'a çevirmesi nedeniyle kaygılı. Musk, mahkemede, dikkatini en çok ihtiyaç olan noktaya çevirdiğini, 2017 yılında bu odağın Tesla olduğunu söyledi.

Mahkemeye koyu renk takım elbise ve kravatla gelen Musk, "Kriz zamanlarında dikkatler krizin olduğu yere yoğunlaşır" dedi.

Musk, bu haftaki Twitter mesajlarından birinde, Twitter'ın sorunlarını çözene kadar şirketin San Francisco'daki merkezinde kalacağını açıklamıştı.

Davacı Tesla yatırımcısı Richard Tornetta, mahkemeden 2018 tarihli ödeme paketini feshetmesini talep ediyor.

Tornetta'nın avukatı Greg Varallo, Musk'a verilen ödeme paketinin davanın görüldüğü Delaware eyaletinin gayrisafi yurtiçi hasılasından 20 milyar dolar daha fazla olduğunu söyledi.

Musk: "Twitter'a yeni bir lider bulacağım"

Musk, mahkemede verdiği ifade sırasında, Twitter'ın başında harcadığı zamanı azaltmayı beklediğini söyledi.

Sosyal medya devini yönetecek yeni bir lider bulmayı amaçladığını kaydeden Musk, şirketin işleyişini yeniden yapılandırma sürecini bu hafta tamamlamayı umduğunu da kaydetti.

Musk, "Şirketi yeniden organize etmek için satın alma süreci sonrasında bir faaliyet patlaması yaşandı. Ancak daha sonra Twitter'da geçirdiğim zamanı azaltmayı bekliyorum" şeklinde konuştu.

Musk ayrıca bazı Tesla mühendislerinin Twitter'ın mühendislik ekiplerini değerlendirmede yardım sağladığını da itiraf etti; ancak mühendislerin bu katkıyı "gönüllülük temeline dayalı olarak" ve "çalışma saatleri sonrasında" sunduklarını söyledi.

Tesla hisselerinin değeri gün ortasında yüzde 3 düştü.