“Yabancı Büyükelçiliklere Uyarı Mesajı Gönderilmedi”

İçişleri Bakanlığı, Reuters haber ajansı tarafından servis edilen ve bazı Batılı ülkelerin büyükelçilikleri ve bir kuruluşun Ankara'daki yeni güvenlik tehditlerine karşı uyarıldığı yönündeki habere atıfta bulunarak, istihbarat birimlerince gönderilmiş böyle bir uyarı mesajı bulunmadığını açıkladı

“Yabancı Büyükelçiliklere Uyarı Mesajı Gönderilmedi”

İçişleri Bakanlığı, Reuters haber ajansı tarafından servis edilen ve bazı Batılı ülkelerin büyükelçilikleri ve bir kuruluşun Ankara'daki yeni güvenlik tehditlerine karşı uyarıldığı yönündeki habere atıfta bulunarak, istihbarat birimlerince gönderilmiş böyle bir uyarı mesajı bulunmadığını açıkladı.

Reuters dün, İstanbul'da İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırıdan iki hafta sonra, bazı Batılı ülkelerin büyükelçiliklerin ve bir büyük uluslararası kuruluşun Ankara'daki yeni güvenlik tehditlerine karşı uyarıldığını bildirmişti. Haberde, Sırbistan’ın vatandaşlarından Türkiye’ye seyahat etmemelerini istediği de kaydedilmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yalanlanan haberde, konunun hassasiyeti nedeniyle isimlerinin verilmemesini isteyen üç Batı Avrupa ülkesinin büyükelçiliği ve bir büyük uluslararası kuruluşun yetkililerinin Reuters haber ajansına, Türk makamları tarafından olası tehditlere karşı uyarıldıklarını söylediği ifade edilmişti.

İLGİLİ HABERLER

“Batılı Ülkelere Ankara’da Güvenlik Tehdidi Uyarısı” 

Reuters, söz konusu uluslararası kuruluşun, personeline gönderdiği elektronik postada, militanların misilleme amaçlı olası saldırıları nedeniyle alışveriş merkezleri, otobüs durakları ve havaalanlarındaki risklere dikkat çektiğini yazmıştı.

Bu arada Sırbistan'ın Tanjug haber ajansı da dün, Dışişleri Bakanı Ivica Daciç'in, vatandaşların olası saldırılar nedeniyle önümüzdeki haftalarda Türkiye'ye ve özellikle Ankara'ya seyahat etmekten kaçınmaları gerektiği yönündeki sözlerini aktardı.

Daciç Tanjug'a yaptığı açıklamada, Ankara’dan gelen bilgilere atıfta bulunarak, "Güvenlik teşkilatlarından aldığımız bilgiye göre önümüzdeki birkaç hafta içinde terör saldırılarının beklenebileceği konusunda vatandaşları uyarmak istiyorum" dedi.

Uyarının Türkiye'nin diğer bölgeleri için de geçerli olabileceğini dile getiren Daciç, Sırp vatandaşları, acil ihtiyaçları olmadıkça seyahat etmemeleri konusunda uyardı.